سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

مازندرانی سرود - نمایش محتوای صدا

 

 

مازندرانی سرود

Loading the player...

 برنامه ای  ادبی با ساختار آموزشی-اطلاع رسانی ،به تهیه کنندگی فرهاد قلی نژاد است که شنبه ها از ساعت 13:30 به مدت 35 دقیقه بر روی آنتن می رود.
موسیقی بومی مازندران که سینه به سینه تداوم یافته دارای تاریخ مدوّنی نیست ولی از اشعار موجود‌  می‌توان به قدمت آن پی برد. موسیقی بومی مازندران از دیدگاه اهل فن و صاحب نظران بومی به عنوان موسیقی مقامی می شناسند و ‌ترانه‌ها و تصانیف را هم مقام عنوان داده‌اند. اين موسيقي متأثر از ويژگي‌هاي جغرافيايي، زيست‌محيطي و تاريخيِ منطقه بوجود آمده است. بنابراين وجود عناصر طبيعي و پيشينه‌ي تاريخي در شكل‌گيريِ آن نقش مهمي داشته و حفظ و تقويتِ آن نيز مي‌طلبد كه مؤلفه‌هاي اثرگذار در آن نيز از منظر آسيب‌شناسي مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد. 
این برنامه ترکیبی است از ادبیّات بومی (شعر و زبان) و موسیقیِ آوازی و موسیقیِ سازی مازندران كه به بررسي ادبیات بومی، معرفی شاعران مازندراني و آثارشان؛ و نیز از ظرفیتهای زبان مازندرانی، همينطور سیر تحول و تطوّر زبان و بخصوص شعر، که در واقع تجلّی موسیقیایی زبان است؛ و نیز از جایگاه شعر مازنی در ادبیّات ایران، افسانه‌هاي منظوم و چگونگی ماندگاری، رونق و رواج آن صحبت می‌شود.
آیتمهای برنامه عبارتند از:آرم برنامه-متن-معرفی شاعر-گزارش-سرود و .... می باشد.
 

سال تولید: 1395

تهیه کننده: فرهاد قلی نژاد
نویسنده: لطف الله سعیدی فر
گوینده: زری وفایی
گزارشگر: محمد امینی-غلامرضا علی نژاد
صدابرداران:رقیه محسن تبار،سامی یوسفی،حق شناس،اوشیب نتاج،میرقربان نژاد،نژاد احمدپربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو