سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

مازرونی حال - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مازرونی حال

هیه کننده:مهدی وحیدی
کارگردان:فردین بیطرف
دستیار تولید:فرزانه اسدالهی
چهره پرداز:علی پاک
منشی صحنه:زهره صفرنژاد
صدابردار:محمود موسوی
دستیار صدا:محمد افتخاری
دستیارنور:جواد بریمانی
تدوینگر: احسان فقیهیان
تصویربرداران:تقی قاسمپور-مجتبی رفیقی-فتاح رحیمی
اجرا:روفیا رحمانی-علی حسن نژاد


موسیقی محلی ایران در مازندران با توجه به پیشنیه‌ی تاریخی قوم ساكن در منطقه، وسعت جغرافیایی و طبیعت زیبا و متنوع، از گستره و واریته‌های مختلفی برخوردار است و با زندگي مردم همراه و عجين است ، در شاليزارها ، جنگلها ، دركوهها ، در آداب شادي وعزا ودر همراهي با مراسم مذهبي موسيقي مازندران نقش چشم گيري دارد
وضعيت خاص جغرافيايي مازندران باعث شده است ، فرهنگ موسيقي مازندران درناحيه ي شرقي با گلستان وعلي آباد و تركمن صحرا آميخته شود ودربخشي از غرب كمابيش خصايص موسيقي گيلاني را داشته باشد.
موسیقی محلی ایران در مازندران نیز با توجه به این قاعده كلی مانند موسیقی محلی دیگر مناطق كشور به عنوان زیرشاخه‌ای از موسیقی ایرانی با یك رابطه‌تاثیرو تاثر برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم و باورهای ایرانی بوده و در عین حال دارای ظرایف و ویژگی‌های منطقه‌ای است. دراشعار و ملودی‌های مازندران خصیصه‌های اقلیمی و طبیعی منطقه به وضوح دیده می‌شود و عناصر زنده و ملموس طبیعت ناهمواری ها، كوه‌جنگل، دریا، كار دامداری و كشاورزی در هنرهای مختلف منطقه نمود دارد. مازندران به دلیل گستردگی طول جغرافیایی وحضور اقوام و فرهنگ‌هایی متفاوت همچنین هم‌جواری با برخی اقوام و طوایف داخلی و خارجی،از فرهنگ‌های مختلفی تاثیر پذیرفته‌وبه همین خاطر موسیقی ایرانی این منطقه، چه به لحاظ ساختاری وچه از نظر ویژگی‌های قومی پر تعداد و گوناگون است.
رپرتوار اصلی موسیقی منطقه اساسا روستایی است و تحت تاثیر فرهنگ روستایی در شهر نیز نفوذجدي کرده واز شهر نشینی نیز بی تاثیر نبوده است. از آن جا که تاثیر متقابل میان شهر و روستا تا حد بسیار کمی مرزهای میان آن دو را مخدوش میکند اما روستا نیز به نوبه ی خود شهر را وادار ساخته تا به توقعات فرهنگی او گردن نهد و در این راستا همواره به نفع فرهنگ روستایی عمل شده است.
برنامه مازرونی حال با دعوت از گروه های موسیقیایی و هنرمندان استان سعی در معرفی و ارائه موسیقی اصیل مازندرانی دارد.

 

 

سال تولید: 1396


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با عرض سلام و خسته نباشید اول اینکه سایت شما چرا... سَیِدِمه ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ ۰۷:۵۰
با سلام سپاس از لطف شما بیننده گرامی ،برای دانلود... سید حسن حسینی ۱۳۹۶/۱۲/۶ ۰۸:۴۲

سید حسن حسینی
با سلام سپاس از لطف شما بیننده گرامی ،برای دانلود موسیقی ها از کانال majazi_mazirib @ (فضای مجازی صدا و سیمای مرکز مازندران )دریافت نمایید .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۱۲/۶ ۰۸:۴۲ در پاسخ سَیِدِمه
سَیِدِمه
با عرض سلام و خسته نباشید
اول اینکه سایت شما چرا (تماس با ما) نداره ؟؟؟
دوم اینکه خواهشاً موسیقی هایی که در مازرونی شو پخش میشه رو در سایت قرار بدید تا بتوانیم دانلود کنیم و بیشتر از موسیقی های بومی و محلی خودمون لذت ببریم ....
با تشکر فراوان ....
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ ۰۷:۵۰