سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

مادرمه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مادرمه

تهیه کننده: امین علیجانی

کارگردان: حسین نظری

نویسنده: حسن عبدال هاشم پور، لسلا شکرا... نیا روشن ، امین علیجانی

مادرمه عنوان برنامه ای است به تهیه کنندگی امین علیجانی ساعت اولیه سال به صورت زنده به روی آنتن می رود.

مادرمه در فرهنگ مردم مازندران در آیین استقبال از بهار ،خصوصاً عید نوروز، اهمیت ویژه و به سزایی دارد. با یک بررسی اجمالی در فرهنگ و سنن مردم مازندران از چند جنبه اهمیت لحظات سال تحویل و سال نو به خوبی بیان می‌شود .
یکی از آداب و رسوم مردم مازندران در استقبال از بهار با پوشش لباس محلی به همراه یک گروه نوروزخوانی که معمولاً همراه با اشعار مازنی امیر پازواری که در مدح ائمه خصوصاً حضرت امیرالمومنین علی (ع) می‌باشد  همراه است. بهره گیری از موسیقی و آواز و نوا به عنوان پیش درآمد و خوشامدگویی را می توان نام برد.
دومین منظر پرداخت و اهمیت لحظات سال تحویل، بهره گیری دقیق از دعای سال تحویل یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر لیل و االاحوالاست.

مادرمه در فرهنگ مردم مازندران از غرب تا شرق استان متفاوت است به مفهوم حضور یک انسان خوش قدم با نفس الهی که طینت و سرشت  پاکی برخوردار باشد که معمولاً با قرآن و شاخه گل و همچنین با ظرف بلورینی از آب می باشد که وارد خانه می شود لذا سال 97 با یاد و نام ائمه خصوصاً امام هادی (ع) فضای خانه و خانه دل عطر اگین می شود تا مشمول دعای یا مقلب القلوب و الابصار ...  حول حالنا الی احسن الحال شویم و حول الحالی  که بی شک متاثر و خوشبو به نام مبارک امام معصوم خصوصاً امام هادی (ع) باشد .

این برنامه سعی دارد با آیتمهای متنوع و با حضور مهمانان و مجریان و گزارشگران مدعو به مناسبت سال جدید و تلاش یکساله آنان در اجرای رسانه استانی و فرا استانی لحظات ناب و خاطره انگیزی را به تصویر بکشاند .
بهره گیری از پتانسیل های موجود استان خصوصاً در عرصه رسانه استانی و همچنین به تصویر کشاندن توفیقات استان بخشی از این لحظات ناب می باشد.

سال تولید: 1400