سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

مادرمه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مادرمه

تهیه کننده:مهدی وحیدی
نویسندگان : خانم دکتر فریده یوسفی ، آقای دکتر علی رمضانی پاجی ،حسین قربانی و مهدی وحیدی

(420 دقیقه)  ویژه تحویل سال
مفهوم و معنای مادرمه یا مارمه در جای جای مازندران از غرب تا شرق متفاوت است باورها در آئین ها و رسم های مردم هر منطقه متمایز است خصوصاً در فرهنگ غنی مازنی فرار رسیدن نوروز از دیرباز آئین و سنن خاص خویش را در هر منطقه ای دارا است
اسفند ماه که ماهی است نوید بخش بهار  و رفتن زمستان در ماه شناسی طبری بعنوان کچیک چله معروف است و شب اول زمستان بعنوان گت چله ماه شو که نوید زمستان را میداده است .
در اسفند ماه بازار خرید وفروش انواع وسایل با تغییر فصل بوده است و مردم با خرید لباس و پوشاک نو و انواع غذاها و دسرها که سرسفره هفت سین مرسوم می باشد به استقبال بهار می روند .
خصوصاً در برخی از نقاط مازندران از قدیم اینگونه رسم بود که دو هفته مانده به سال جدید  خیاط ها با حضور در خانه ها و سپس اتراق در منازلشان لباس های زیبا برای سال جدید اعم از پیراهن و کت و شلوار می دوختند .
شب نشینی هایی که فامیل جهت تماشا پیش خیاط می آمدند بسیار جذاب و به یاد ماندنی بود که امروزه با احیای سنت های قدیمی در برخی از نقاط هدف گردشگری استان این آیین بازخوانی   می شود و سپس فردی که خوش قدم است از بیرون خانه قبل از لحظات تحویل سال باسینی بهمراه قرآن مجید و یک پارچ آب منتظر می ماند تا سال تحویل شود این فرد خوشقدم به داخل اتاقها رفته و بعنوان مادرمه کننده با تبرک جستن به قرآن وآب که منشا زلالی و پاکی است سال جدید را آغاز می کنند .
برنامه مادرمه کاری از سیمای مرکز مازندران در لحظات شروع سال تحویل با حضور مهمانان لحظات شاد و مفرحی را بینندگان به ارمغان می آورد .
این برنامه سعی دارد با آیتمهای متنوع و با حضور مهمانان و مجریان و گزارشگران مدعو بمناسبت سال جدید بمناسبت تلاش یکساله آنان در رسانه استانی در اجرا استانی و فرا استانی لحظات ناب و خاطره انگیزی را به تصویر بکشاند .
بهره گیری از پتانسیل های موجود استان خصوصاً در عرصه رسانه استانی و همچنین به تصویر کشاندن توفیقات استان بخشی از این لحظات ناب می باشد.
 


 

سال تولید: 1397-98