جهش تولید | جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

لزوم کمک بلاعوض 875 میلیارد ریالی دولت به باغداران/تکرار فشار روانی باغداران در برف اخیر - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم کمک بلاعوض 875 میلیارد ریالی دولت به باغداران/تکرار فشار روانی باغداران در برف اخیر

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت: 50 درصد از پرتقال‌های خسارت‌دیده از سوی سازمان جهاد کشاورزی به ازای هر کیلوگرم 350 تومان کمک بلاعوض به باغداران پرداخت شود که نیاز به کمک بلاعوض 875 میلیارد ریالی برای 250 هزار تن پرتقال و پرداخت 50 درصد از خسارت به باغداران است.

لزوم کمک بلاعوض 875 میلیارد ریالی دولت به باغداران/تکرار فشار روانی باغداران در برف اخیر

علی‌محمد شاعری در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره نامه‌ای که به رئیس جمهوری در مورد پرداخت خسارت وارده به باغداران مرکبات و کیوی در مازندران زد، اظهار کرد: در این نامه به رئیس جمهور بیان شد بر اثر بارش برف و برودت هوای که اوایل آذرماه در مازندران اتفاق افتاد، بیش از 90 درصد پرتقال به‌دلیل کامل نشدن رشد فیزیولوژیک، 50 درصد کیوی و 30 درصد نارنگی دچار سرمازدگی شد.

وی ادامه داد: سرمازدگی در کیوی به‌علت حساسیت بیشتری که به سرما داشته سبب شد بیش از 70 هزار تن از این محصول از چرخه مصرف خارج شود، بیش از یک‌هزار رأس دام سبک و سنگین تلف شود و گلخانه‌های شهرستان‌های بابل و آمل به‌دلیل قطعی گاز و برق دچار آسیب‌زدگی شدید شوند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی افزود: حدود 30 درصد پرتقال‌ها دچار یخ‌زدگی شدید شد و 30 درصد از پرتقال‌ها از شدت کمتری برخوردار بوده به‌طوری‌که قابلیت تازه‌خوری دارد اما برای انبار‌مانی مناسب نیست و از ارزش بازاری آن کاسته شده است و در بازار هر کیلوگرم 500 تومان به فروش می‌رسد.

شاعری خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود، بازار فروش پرتقال به‌شدت دچار افت شده و خسارت جبران‌ناپذیری به باغداران استان وارد شده است و 110 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی مازندران وارد شده است که علاوه بر خسارت مالی، تکرار سرمازدگی در سال‌های 86، 92 و 95 فشار روانی و استرس زیادی به کشاورزان به‌ویژه باغداران وارد کرده است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس جمهور گفت: با توجه به تصمیم ستاد بحران مقرر شد 50 درصد از پرتقال‌های خسارت‌دیده از سوی سازمان جهاد کشاورزی به ازای هر کیلوگرم 350 تومان کمک بلاعوض به باغداران خسارت دیده پرداخت شود که نیاز به کمک بلاعوض 875 میلیارد ریالی برای 250 هزار تن پرتقال و پرداخت 50 درصد از خسارت به باغداران است.

وی برای حمایت از باغداران خسارت‌دیده به رئیس‌جمهور اضافه کرد: با توجه به اینکه تاکنون بیش از 120 هزار تن پرتقال و 10 هزار تن کیوی خسارت‌دیده از باغداران جمع‌آوری و از چرخه مصرف انسانی خارج شد این امر باعث ایجاد رضایت نسبی باغداران و ضرورت ادامه این امر اجتناب‌ناپذیر است و برای کمک حداقلی به باغداران، نیازمند توجه ویژه دولت و سازمان برنامه و بودجه کشور است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: انتظار داریم با دستور شما و مساعدت سازمان برنامه و بودجه امید ازدست‌رفته کشاورزان و دامداران در این دولت به کشاورزان برگردانده شود.