سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

لزوم مدیریت تغذیه و مبارزه زمستانه در باغات - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم مدیریت تغذیه و مبارزه زمستانه در باغات

مدیر جهادکشاورزی شهرستان قائم‌شهر بر لزوم مدیریت تغذیه و مبارزه زمستانه در باغات تاکید کرد.

لزوم مدیریت تغذیه و مبارزه زمستانه در باغات

فرزین فرهادی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با اشاره به اینکه مدیریت تغذیه و مبارزه زمستانه مرکبات سبب اثرات مثبت در مدیریت باغداری می‌شود، گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی سایت الگویی مرکبات در طول سال زراعی در راستای توسعه پایدار صنعت تولید مرکبات انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر افزود: در برگزاری سایت الگویی مرکبات نحوه انبارداری مرکبات، ضد عفونی مرکبات برای انبارداری، سموم مجاز برای ضد عفونی مرکبات، محلول پاشی مرکبات بعد برداشت میوه، هرس درختان سیاه ریشه و مرکبات، زمان مصرف کود و کود دهی مرکبات و سیاه ریشه و مصرف کود حیوانی، سمپاشی زمستانه مرکبات با روغن ولک و مصرف قارچ کش و زمان مصرف آن به باغداران آموزش داده می‌شود.

وی ادامه داد: در این کلاس تلاش‌مان بر این است طبق نیازهای بهره‌برداران مطالب به صورت آموزشی و ترویجی ارائه شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر در بخش دیگری از سخنان خود از تحویل موقت 5 هزار متر مربع لاینینگ کانال انتقال آب زراعی در روستای دوک این شهرستان خبر داد و اضافه کرد: اجرای طرح‌های زیر‌بنایی از جمله احداث پل بین مزارع، لاینینگ کانال انتقال آب، تسطیح و یکپارچه‌سازی شالیزارها با هدف تداوم اشتغالزایی مولد، افزایش تولید در واحد سطح، توسعه پایدار کشاورزی و اقتصادی‌تر کردن تولید در این بخش صورت می‌گیرد.

فرهادی درباره مزایای این طرح گفت: محافظت از کانال‌ها و نگهداری آن، عدم لایروبی هر ساله و کاهش هزینه های سرمایه ای، سرعت در انتقال آب، کاهش اتلاف آب در کانال‌ها از طریق نفوذ، استفاده از زمین‌های بیشتر برای آبیاری و کاهش مصرف آب از جمله مزایای این طرح است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر بیان کرد: با احداث این آبرو به‌طول 5 هزار متر‌مربع با اعتبار 2 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، برای 72 بهره‌بردار در 100 هکتار زمین‌ کشاورزی آبرسانی انجام شده است.