جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

لزوم شناسایی و مقابله با تهدیدهای حوزه ادبیات - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم شناسایی و مقابله با تهدیدهای حوزه ادبیات

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تاکید بر اینکه در حوزه شعر و ادب نیز با تهدیداتی مواجه هستیم، گفت: مسؤولیت برنامه‌ریزی برای مقابله با این تهدیدها برعهده کسانی است که در این حوزه تدریس می‌کند.

لزوم شناسایی و مقابله با تهدیدهای حوزه ادبیات

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان فریدونکنار، احد جاودانی صبح امروز در نخستین همایش شعر و ادب پارسی مازندران در سالن اجتماعات مجتمع شهید رجایی فریدونکنار شهرستان اظهار کرد: شناسنامه فریدونکنار با فرهنگ ایثار، مقاومت، عشق و شهادت‌طلبی عموم مردم این خطه با محوریت شهید حاج حسین بصیر شناخته می‌شود.

وی با بیان اینکه سروده‌های آئینی شاعران در حوزه دفاع مقدس ستودنی است، افزود: شاعران و صاحبان فرهنگ در فریدونکنار در رسای دلاورمردی‌های رزمندگان اسلام شعارها و پیام‌های تحسین‌برانگیزی داشته و دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بیان کرد: آرامش دهه‌های گذشته و آسایش و امنیت امروزه جمهوری اسلامی را مدیون دلاورمردانی هستیم که همه وجود خود را برای ایجاد آرامش جامعه و مردم وقف کردند که در همین راستا پاسداشت این مردان بزرگ امری ضروری است.

جاودانی با اشاره به اینکه علقه‌ای که در وجود شهریار نسبت به ادب و شعر فارسی وجود داشت بر هیچکس پوشیده نیست، تصریح کرد: پیوندی که این شاعر بزرگ و پرطرفدار با خرده‌فرهنگ‌ها و فرهنگ این کشور انجام داده ستودنی است.

وی با تاکید بر اینکه پیوند خرده‌فرهنگ‌ها با فرهنگ رسالتی حیاتی است، ادامه داد: این رسالت بر دوش کسانی است که در حوزه‌های شعر و ادبیات احساس تکلیف داشته و در پذیرفتن و اجرای مسؤولیت‌های خود با آگاهی وارد می‌شوند.

جاودانی خاطرنشان کرد: باید تهدیدهایی که در حوزه آموزش ادبیات و شعر و در عرصه فرهنگ، ادبیات ما را مورد تهدید قرار می‌دهند شناخت و در مسیر برطرف شدن آنها برنامه‌ریزی، تلاش و اقدام کرد.

وی با انتقاد از عدم دقت و تلاش کافی برای آموزش در عرصه شعر و ادبیات، خاطرنشان کرد: در بخش مطالعه و بررسی تاریخ ادبیات کشور نسبت به کشورهای دیگر به این موضوع توجه کمتری شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با تاکید بر لزوم تولید محتوا برای آموزش در حوزه پیش‌دبستانی و دانشگاه‌ها، گفت: باید در این حوزه دقت لازم را داشته و با احساس مسؤولیت نسبت به حوزه آموزش در مسیری درست گام برداشت.

جاودانی با تاکید بر اینکه در حوزه شعر و ادب نیز با تهدیداتی مواجه هستیم، اظهار کرد: مسؤولیت برنامه‌ریزی برای مقابله با این تهدیدها برعهده کسانی است که در این حوزه تدریس می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ با وجود برخورداری از ادبیاتی غنی اما از واژه‌های فارسی برای نامگذاری و بهره‌وری‌های مطلوب استفاده نمی‌شود، گفت: باید با برنامه‌ریزی درست در مسیر ایجاد و تقویت تعصب در ادبیات حرکت کرد.