جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

لزوم رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی

مدیرعامل شرکت گاز مازندران با اشاره به آغاز فصل سرما و افت نسبی دمای هوا، گفت: مشترکان به نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی توجه کنند.

لزوم رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی شرکت گاز مازندران، محمداسماعیل ابراهیم‌زاده با تأکید بر رفع نواقص و معایب وسایل گازسوز و اتصالات مربوط به آن، اظهار کرد: این معایب هر چقدر هم که کوچک و ناچیز باشند باید نسبت به رفع سریع آن از سوی تعمیرکار اقدام شود.

وی نصب آب‌گرمکن گازی در مکان‌های فاقد جریان هوا و بسته را خطرناک دانست و افزود: در مکان‌هایی که دودکشی وجود ندارد ضریب افزایش خطر را تا چندین برابر افزایش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران با تأکید بر اینکه از جابه‌جایی وسایل گازسوز با لوله‌های ثابت باید خودداری شود، ادامه داد: در صورت نیاز برای کوتاه یا بلند کردن لوله‌های این وسایل باید حتما با تعمیرکاران مجاز مشورت شود.

این مسؤول تصریح کرد: اتصالات وسایل گازسوز را پس از هر مرتبه تعمیر و جابه‌جایی امتحان کرد و مطمئن شد که این اتصالات آب‌بندی شده و غیر قابل نشت است.

ابراهیم‌زاده یکی از شیوه‌های اشتباه در آزمایش نشت گاز را استفاده از شعله آتش ناشی از سوختن کبریت، فندک یا هر وسیله دیگری دانست و ادامه داد: این شیوه خطرناک سبب حوادث ناگواری شده که توصیه می‌شود برای بررسی نشتی گاز حتما از کف صابون یا مایع ظرفشویی استفاده شود که با حل‌کردن آن در ظرف و استفاده از اسفنج یا پارچه مناسب آن را در محل‌های مشکوک مالید و در صورت ایجاد حباب محل‌های نشت گاز را شناسایی کنید.

وی بیان کرد: وسایل گازسوز و اتصالات هرچه تمیزتر و مرتب‌تر باشند، دارای بازدهی بهتری هستند و شعله آن نیز رنگ آبی سالمی دارد.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران با بیان اینکه در وسایل فاقد پیلوت ابتدا باید کبریت روشن شود و سپس شیر گاز وسیله گازسوز را باز کرد، تصریح کرد: در این وسایل هیچ‌گاه نباید ابتدا شیر گاز باز شود چون ممکن است تا روشن‌شدن کبریت، گاز در محیط پخش شده و موجب انفجار و آتش‌سوزی شود.

این مسؤول از شهروندان خواست در صورت ترک طولانی مدت منزل شیر گاز ورودی منزل را ببندند، افزود: هیچ‌گاه نباید غذا یا هر ماده دیگری را روی اجاق گاز قرار داد و منزل را ترک کرد چون امکان دارد در صورت طولانی‌شدن مدت بازگشت به منزل یا رخ دادن اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی ساده‌ای مانند قفل‌شدن در خانه و نبود کلید، غذا روی اجاق‌گاز سررفته و سبب خاموش‌شدن شعله و نشت گاز شود.

ابراهیم‌زاده خاطرنشان کرد: کتری و قوری را نیز نباید روی گاز رها کرد و به‌دنبال کارهای دیگر نظیر صحبت با تلفن، دوستان و آشنایان و غیره رفت.

وی تأکید کرد: نباید اجاق گاز، بخاری یا هر وسیله گازسوز دیگری را در کوران باد و نزدیک در و پنجره و در معرض وزش باد قرار گیرد چون که امکان دارد جریان باد شعله را خاموش کرده و باعث نشت آن شود.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران قرار دادن لباس‌های شسته شده نزدیک یا روی بخاری را عادت بسیار خطرناک دیگری دانست که در برخی منازل رواج دارد و گفت: چنین کاری را تحت هیچ شرایطی نباید انجام داد چون با بالا رفتن دمای لباس امکان آتش‌سوزی آن وجود دارد.

این مسؤول تصریح کرد: پرده، ظروف پلاستیکی، رختخواب و سایر مواد قابل اشتعال را نیز نباید در مجاورت بخاری یا منابع تولید حرارت مستقیم قرار داد.

ابراهیم‌زاده با اعلام اینکه اتصال دو سر شیلنگ به گاز و وسیله گازسوز باید با بست فلزی محکم شود، افزود: در بررسی صحنه برخی از حوادث شاهد این بوده‌ایم که از نخ، سیم یا وسایل دیگر به‌عنوان بست استفاده کرده‌اند که این امر پس از گذشت مدت زمانی سبب سست‌شدن و رهاشدن سر شیلنگ و نشت گاز می‌شود.

وی شیلنگ‌های معمولی، شیلنگ‌های آب و غیره را برای عبور دادن جریان گاز نامناسب دانست و بیان کرد: حتما باید برای عبور جریان گاز از شیلنگ‌های مخصوص گاز و مقاوم در برابر حرارت استفاده شود.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران طول مناسب و استاندارد شیلنگ اجاق گاز را یک و نیم متر دانست و تصریح کرد:‌ باید شیلنگ را طوری با بست محکم کرد که امکان سست شدن آن وجود نداشته باشد و در معرض شعله و حرارت قرار نگیرد.

این مسؤول با بیان اینکه رفتار و حرکات کودکان با وسایل گازسوز ممکن است حوادث ناگواری را به‌بار آورد، افزود: به تمامی شهروندان باید نحوه استفاده صحیح از گاز و وسایل گازسوز آموزش داده شود.

ابراهیم‌زاده در پایان گفت: امیدواریم با رعایت موارد ایمنی در سال جاری شاهد هیچ اتفاق ناگواری نباشیم و در صورت بروز حادثه از طریق تماس با شماره تلفن 194 حادثه احتمالی را گزارش و درخواست کمک کرده تا همکاران ما در نخستین فرصت در محل حادثه حضور یابند.