جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

لزوم ایجاد موزه اختصاصی حماسه اسلامی ششم بهمن در آمل - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم ایجاد موزه اختصاصی حماسه اسلامی ششم بهمن در آمل

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل با اشاره به آماده بودن طرح ایجاد موزه ششم بهمن، گفت: امید داریم تا در فضایی مناسب موزه اختصاصی حماسه اسلامی ششم بهمن آمل ایجاد شود.

لزوم ایجاد موزه اختصاصی حماسه اسلامی ششم بهمن در آمل

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، محمدرضا شیدفر در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه عکس ایثار در این شهرستان، اظهار کرد: امروزه امنیت و آرامش کشور را مدیون جان‌فشانی شهدا هستیم که با خون خود به ایران عزت و سربلندی دادند.

وی افزود: نمایشگاه عکس ایثار برای نخستین بار در حاشیه روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی برگزار شد تا علاقه‌مندان بتوانند از آن بهره کافی ببرند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل با اعلام اینکه موزه شهدا آمل یکی از مهم‌ترین موزه‌ها در حوزه دفاع مقدس است، تصریح کرد: در این موزه آثار شهدا و اشیای به یادگار مانده از آنها نگهداری می‌شود.

این مسؤول با اعلام اینکه نهاد میراث فرهنگی و گردشگری به وظایف خود در ایجاد موزه‌ها و عرضه آثار بر جای مانده از گذشته و حال آشنا بوده و کارهای متعدد در کشور انجام داد، بیان کرد: در بحث موزه شهدا آمل دارای تنها موزه شهدا متعلق به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که با همکاری بین‌بخشی شرایط خوبی در انتقال فرهنگ ایثار، شهادت و تفکرات شهادت‌طلبی حکم‌فرما است.

شیدفر با اشاره به اینکه شهدا در عملیت‌های گوناگون داخل ایران توانستند بزرگی و اقتدار خود را به دنیا اثبات کرده و در جهان سرآمد شوند، یادآور شد: باید وجود شهدا و برکات زندگی فردی و اجتماعی آنها در نسل جوان و نوجوان نقش خوبی ایفا کند.

وی بیان کرد: با وجود موزه شهدا در شهرستان آمل، دو موزه شهدا در دیگر نقاط کشور وجود داشته که به دیگر نهادها و ارگان‌ها تعلق دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل با اشاره به اینکه اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل هماهنگی خوبی با اداره آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها دارد تا اردوهای دانش‌آموزی و دانشجویی به موزه‌های این شهرستان انجام شود، ادامه داد: موزه شهدا در جوار مرقد میر قوام‌الدین مرعشی یکی از آرامگاه‌های مهم بنا نهاده شد و امیدواریم در طول سال بر تعداد بازدیدهای آن افزوده شود.

این مسؤول خاطرنشان کرد: می‌توان گردشگران داخلی و خارجی را به سوی دو موزه واقع در آمل سوق داد هر چند مسؤولان میراث فرهنگی غیر از بحث موزه‌داری و مباحث ساختار فیزیکی به موارد دیگر توجه دارند.

شیدفر با اعلام اینکه گردشگران داخلی و خارجی زیادی در طول سال با ورود به شهرستان آمل پیگیر حماسه اسلامی ششم بهمن سال 1360، هستند، بیان کرد: درخواست دارم تا برای بازدید گردشگران فرهنگی داخلی و خارجی برای آشنایی با موضوع ششم بهمن موزه اختصاصی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه مدت دو سال پیگیر این مهم هستیم، افزود: امیدوارم با همکاری همه مسئولان این مهم در شهر هزار سنگر و تاریخی آمل به نتیجه برسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمل با اشاره به آماده بودن طرح ایجاد موزه ششم بهمن، گفت: امید داریم تا در فضایی مناسب موزه اختصاصی حماسه اسلامی ششم بهمن آمل ایجاد شود.