جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

لبیک یا حسین - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

لبیک یا حسین

Loading the player...

برنامه ای به تهیه کنندگی محمد رضا مفیدی است که به صورت زنده از ساعت 15:45 به پخش زنده اجتماع هیات های مذهبی شهرستان ساری،از محل امامزاده یحیی می پردازد.
کربلا عصاره بهشت است و عاشورا آبروي عشق. اگر کربلا نبود هيچ گلي از زمين نمي روييد و مشام هيچ انسان آزاده اي حقيقت را استشمام نمي کرد. اگر کربلا نبود عاشورا نبود و اگر عاشورا نبود امروز عشق بر سر هر کوي و برزني بيگاري نمي کرد.
روزها در گذر زمان به محرم مي رسند به ماهي متفاوت از همه ماههايي که هر سال تجربه کرده ايم و مي کنيم.
هزاران سال از آن واقعه عظيم مي گذرد و ميليونها انسان دلبستگي خود به محرم را به شکل هايي متفاوت نشان داده اند محرم چون اقيانوسي عظيم سالهاست تلاطم مي کند و ما بر کنار ايستادگان، قرنهاست به اندازه درک و معرفتمان محرم را مي فهميم بعضي از ما تنها خشم و خروش و ظاهر اين اقيانوس را ديده ايم و بعضي ها در اعماق اين اقيانوس ناپيدا کرانه فرو رفته ايم و آن وقت ديده ايم آنچه را که جان و اصل محرم است. نمي توان انتظار داشت همه از محرم اصل آن را دريابند اما مي توان اين آرزو را داشت به روزي برسيم که بدانيم معناي محرم و کربلاي حسين چيست و بدانيم اين اقيانوس خروشان را اعماقي است که بايد براي رسيدن به آن تلاش کرد. محرم اتفاقي نيست که با چشم روزمره عادت آن را ببينيم، اتفاقي است شگرف که ما هنوز آن را نشناخته ايم و از محرم تنها تشنگي ها و گرمايش را مي دانيم. و اندوه حسين(ع) و يارانش تشنگي نبوده است هر چند تشنه بودن و جنگيدن سخت است اما حسين(ع) و ياران باوفايش بزرگتر از آن بودند که سر تسليم در برابر تشنگي فرود آورند و از تشنگي بنالند چگونه مي توان حسين و يارانش را تنها در تشنگي ديد و بر تشنگي آنها گريه کرد حسين فراتر از همه تشنگي ها و عطش ها ايستاده، آنچه حسين را اندوهگين مي کند چيزهاي ديگري است که مي تواند در همه دوره ها و زمانها وجود داشته باشد و حسين آن انسان آزاده همه انسانها را در هر عصر و دوره اي دعوت مي کند به آزاد بودن.
بی شک یکی از اعمالی که باعث تقرب به خداوند شده ودر روایات و سیره معصومین علیهم السلام بسیار بر آن تاکید شده است عزاداری بر اهل بیت (ع) مخصوصا سید و سالارشهیدان، ابا عبد الله الحسین علیه السلام می باشدکه دارای آثار و برکات بی شمار بوده و حضرات معصومین علیهم السلام،شیعیان را با گفتار و کردارخویش نسبت به برگزاری آن تشویق و ترغیب کرده و خود نیز پرچم دار و جلودار این حرکت دینی و سیاسی و اجتماعی بودند چرا که ایشان با تمام وجود به ارزش و اهمیت این امر واقف بوده و به ظرفیت های عظیم عزاداری به عنوان نماد مبارزه با ظلم و ستم ودین گرایی و کفر ستیزی آگاه بودند.
سنت عزاداری،با برخورداری از عشق و محبتی که از امام حسین (ع)در دلها بوده و هست، تبدیل به یک برنامه گسترده و مردمی و مقدس شده است و هرگز سستی و خاموشی ندارد و به برکت آن،اقشار بسیاری با امام حسین(ع)و دین و فرهنگ عاشورا آشنا می شوند.

 

 

سال تولید: مهر 1395

تهیه کننده:محمد رضا مفیدی
کارگردان:احمد شاه بابازاده
دستیار تهیه:کامران احمد نیا
صدابردار:رجب صادقی
دستیار صدا:محمد افتخاری
تصویربرداران:داریوش طالبی-فتاح رحیمی-سید کاظم موسوی