سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

لازمه فعال شدن بخش صادرات مشارکت بخش خصوصی است - نمایش محتوای خبر

 

 

لازمه فعال شدن بخش صادرات مشارکت بخش خصوصی است

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران با بیان اینکه لازمه فعال شدن بخش صادرات مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی است، گفت: از هیچ‌گونه حمایتی از صادرکنندگان کالا در بندر نوشهر فروگذاری نمی‌کنیم.

لازمه فعال شدن بخش صادرات مشارکت بخش خصوصی است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر به نقل از روابط عمومی اداره‌کل بنادر و دریانوردی  مازندران، سیاوش رضوانی در نخستین جلسه کارگروه توسعه صادرات، اظهار کرد: بازار مناسبی در کشورهای حاشیه دریای خزر برای کالاهای ایرانی وجود دارد و مذاکرات خوبی اخیراً با هیأت تجاری آستراخان روسیه در این زمینه صورت گرفته است.

وی با اشاره به تاریخچه بیش از 70 ساله بندر نوشهر در امر تجارت جهانی، افزود: با توجه به ظرفیت بالای مازندران برای صادرات محصولات کشاورزی باید از امکانات موجود در بندر نوشهر برای تقویت صادرات نهایت بهره‌برداری را انجام دهیم.

رضوانی با اشاره به اقدامات انجام شده درباره احداث راه دسترسی بندر نوشهر، خاطرنشان کرد: به صورت جدی پیگیری این پروژه مهم برای رونق هرچه بیشتر فعالیت‌های این بندر هستیم.

‌به گزارش فارس، در ادامه تعدادی فعالان عرصه تجارت و کشتی‌رانی با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست هم‌اندیشی، خواستار رسیدگی به درخواست‌ها و پیشنهادهایی مانند لزوم ایجاد محوطه و انبار اختصاصی برای صادرات، ارائه مشوق‌های لازم برای ایجاد انگیزه در صادرکنندگان، لزوم اعمال تخفیفات ویژه در هزینه‌های انبارداری و تخلیه و بارگیری کالا در بندر، افزایش سهم بندر در امر صادرات، لزوم هماهنگی هرچه بیشتر بین صاحبان کالا و مسؤولان بندر و گمرک، عدم تبعیض بین صاحبان کالا، رفع مشکل طولانی شدن پاسخ استعلام‌ها از دستگاه‌های ذیربط برای تسریع در تخلیه کالا از کشتی‌ها و... شدند.

مطابق مصوبات اتاق فکر اداره‌کل بنادر و دریانوردی مازندران، نخستین کارگروه توسعه صادرات با حضور مسؤولان اداره‌کل و تعدادی از صاحبان کالا و نمایندگان شرکت‌های کشتی‌رانی فعال در دریای خزر به‌منظور هم‌اندیشی در زمینه افزایش حجم عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر در امر صادرات در فضایی دوستانه و آزاد برگزار شد و مسائل و مشکلات شرکت‌های بخش خصوصی فعال در امور بندری مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.