جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

قیمت خرید تضمینی کلزا از کشاورزان مازندرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

قیمت خرید تضمینی کلزا از کشاورزان مازندرانی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران قیمت خرید تضمینی کلزا از کشاورزان مازندرانی را 2 هزار و 600 تومان اعلام کرد.

قیمت خرید تضمینی کلزا از کشاورزان مازندرانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، دلاور حیدرپور در جلسه ستاد توسعه کشت کلزا که در سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد با بیان اینکه کشور وابستگی شدیدی به روغن دارد، گفت: با توجه به تحریم‌های موجود، سالانه 4 میلیارد دلار برای واردات روغن از کشور خارج می‌شود.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه اگر در هر هکتار زمین دو تن کلزا برداشت شود 5 تا 6 میلیون تومان درآمد ناخالص دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه سطح ابلاغی کشت کلزا به استان 20 هزار هکتار است که تاکنون 2 هزار و 350 هکتار قرارداد بسته شد، افزود: یک‌هزار و 219 هکتار بذرکاری و 500 هکتار سطح سبز کلزا در استان است.

حیدرپور خاطرنشان کرد: با توجه به واردات 90 درصدی روغن از خارج کشور باید ضریب امنیت غذایی در تولید دانه‌های روغنی را افزایش دهیم تا بتوانیم در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.

وی از قیمت خرید تضمینی 2 هزار و 600 تومانی کلزا خبر داد و افزود: با توجه به افزایش قیمت باید کشاورزان را ترغیب به کشت این محصول کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: قیمت پایین خرید و عدم خرید از مشکلات اساسی کشت کلزا در سال‌های گذشته بوده که امسال با افزایش قیمت تضمینی خرید و الزام شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی به خرید کلزا این مشکل رفع شده است.

حیدرپور از مدیران شهرستانی خواست اولویت کاری خود را تا اواخر آبان‌ماه به کشت کلزا اختصاص دهند و در افزایش سطح زیر کشت این محصول تلاش جدی داشته باشند.

وی با بیان اینکه جدیت در توسعه سطح زیر کشت کلزا ابتدا باید به بدنه کارشناسی مراکز جهاد کشاورزی تسریع پیدا کند، گفت: افزایش سطح زیر کشت کلزا از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است که در استان باید تاثیرگذار باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خواستار همکاری بانک کشاورزی برای عدم دریافت وثیقه برای وام سه میلیون تومانی سرمایه در گردش کشاورزان شد.

حیدرپور اظهار کرد: مدیریت ترویج سازمان جهاد کشاورزی باید کشاورزان را برای کشت کلزا به عنوان محصولی با صرفه برای کشت پاییزه راهنمایی کند.

وی افزود: بنا به گفته بسیاری از محققین، تناوب کشت " گندم، گندم، کلزا " می‌تواند در کاهش آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز تاثیر مثبت داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: برای حفظ و پایداری تولید گندم، باید کلزا وارد تناوب با این محصول شود.

حیدرپور با بیان اینکه باید از دانش فنی کشورهایی مانند کانادا، فرانسه، چین و استرالیا که به صورت میلیون هکتاری کلزا کشت می‌کنند استفاده شود، گفت: این کشور‌ها هم در کشت این محصول دچار مشکلات و نوساناتی بودند که توانستند با انجام کارهای تحقیقاتی و برنامه‌ریزی مناسب مشکلات را حل کنند و اکنون به کشت میلیون هکتاری دست یافتند.

وی اظهار کرد: در مزارع تحقیقاتی و زمین‌های در اختیار دولت به غیر از مزارع تکثیر بذر، کلزا به صورت اصولی و در قالب مزارع الگویی کشت شود.

حیدرپور با اشاره به اینکه استفاده نادرست از ابزار‌ها و توزیع نامناسب بذر در سال 92، علاقه و رغبت کشاورزان را به کشت کلزا کاهش داده است، افزود: با رفع این مشکلات باید انگیزه را در کشاورزان افزایش دهیم و شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول باشیم تا برای تولید روغن، وابستگی به خارج را کم کنیم.

وی تصریح کرد: دولت برای حمایت داخلی، این محصول را با قیمت بالا خریداری می‌کند در حالی که قیمت جهانی خیلی پایین‌تر از قیمت خرید دولت است.