جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

قوانین ویژه معلولان به‌درستی اجرا نمی‎شود - نمایش محتوای خبر

 

 

قوانین ویژه معلولان به‌درستی اجرا نمی‎شود

محمود جعفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان میاندورود با اشاره به هدف روز جهانی معلول خواستار توجه متولیان به این هدف شد و بیان داشت: هدف از این اقدام ارتقاء و رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف و افزایش آگاهی‌هایی بوده است که در نهایت باید به پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی به بدنه پویای جامعه منتهی شود.

مسئول توانبخشی بهزیستی میاندورود گفت: برای دستیابی به هدف فوق یکی از عمده‎ترین وظایف مدیریت شهری، آماده کردن بستر شهر برای استفاده مناسب و به جای همه شهروندان است.

جعفری افزود: این بسترسازی پیش فرض‎هایی دارد که عمده‎ترین آن مشارکت عموم شهروندان در یک همکاری مشترک با مسئولان شهر است و به این حکمرانی مطلوب شهری می‎گویند.

این مسئول با بیان اینکه هیچ کمبودی در قوانین و مقررات کشور برای مناسب‎سازی محیط به‌ویژه محیط شهری وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در سال‎های گذشته ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد معلول جسمی تدوین شده و در سال‎های اخیر نیز قانون جامع حمایت ازحقوق معلولان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به همه مراجع مربوطه ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: این موضوع گویای این واقعیت است که کمبودها و کاستی‎های موجود به دلیل مشارکت نکردن عمومی و در نتیجه تجاوز به حریم‎ عمومی و مورد استفاده همگان به ویژه معلولان است.

این فعال اجتماعی اظهار داشت: با وجود قوانین و مقررات ذکر شده کمتر کوچه و خیابانی را می‎یابیم که معلولان به تنهایی و بدون یاری دیگران بتوانند به آسانی از آنجا عبور کنند و یا اوقاتی را بتوانند با آسایش خیال در این فضاها بگذرانند.

جعفری تصریح کرد: این حقایق در حالی است که شمار بسیاری از معلولان همان جانبازان و افتخارآفرینان هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس هستند.

وی به دیدگاه اسلام در مورد انسان کامل و سالم اشاره کرد و افزود: در اسلام به هیچ وجه معلولیت وجود ندارد و انسان تا زمانی که صفات انسانی را دارد و به اندازه وسعت و قدرت جسمی خود فعالیت می‌کند، انسان کامل است.

مسئول توانبخشی بهزیستی میاندورود در پایان یادآور شد: معلولیت معلول رفتارهای ناقص نشأت گرفته از سطحی‌نگری آدم‌هایی است که همه چیز را در گرو دست و پا و چشم و اعضای ظاهری می‌بینند اما این نگاه اسلام است که پیامبر اکرم (ص) عبدالله ابن ام‌مکتوم را که فردی نابینا بود به عنوان جانشین خود در مدینه برگزیدند.

{jcomments off}