جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

قلمرو بی پناه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

قلمرو بی پناه

Loading the player...

عنوان برنامه ای مستند، به تهیه کنندگی علی احمدی زرین کلایی است که در طول هفته (غیر از شنبه)، از ساعت 18:30به مدت  30 دقیقه از سیمای مازندران پخش می شود.

سلامت و پایداری محیط زیست از بزرگترین دغدغه های انسان امروزی و یکی از چالش های جهان نوین (مدرن) به شمار می رود. در سده کنونی به دلیل دستاوردهای صنعتی که صنعتی شدن و فناوری برای جوامع به ارمغان آورده؛ زندگی انسان و محیط زیست او دستخوش تغییر و دگرگونی های بسیاری شده است.
امروزه يافتن رد پاي برخي از جانوران نظير ببر مازندران، عقاب طلايي، عقاب شاهي و خرس قهوه‌اي در جنگل‌هاي منطقه از محالات شده است.
اين در حالي است كه تا دهه‌هاي اخير صداي برخي از اين گونه‌ها در جنگل‌هاي هيركاني و در وراي بوته‌ها و نيزارها طنين‌انداز بود و اما امروز نشاني از آنها نيست.
در حال حاضر بسياري از گونه هاي مختلف جانوري يا مهره داران ايران در معرض تهديد قرار دارد ، تخريب و تكه تكه شدن زيستگاههاي اصلي اين جانوران و شكار و صيد بي رويه آنها و خشكسالي هاي متوالي در كشور از جمله عوامل اصلي تهديد آن به شمار مي رود . اگرچه بسياري از گونه هاي در معرض خطر تحت حمايت هستند اما متاسفانه ابزار و امكانات كافي براي حفاظت از آنها وجود ندارد .
این برنامه که ماحصل 4 سال کار و تلاش است ضمن به تصویر کشیدن طبیعت منطقه سعی در مشاهده و رفتار شناسی جانوران و پستاندارانی که در مناطق جنگلی و کوهستانی مازندران زندگی می کنند، دارد .
گروه کارگردانی از طریق استتار و کمین به شکار لحظه هایی پرداخته  که لحظات ناب و نفس گیری برای مخاطب ایجاد نموده است.
گفتنی است در این برنامه بنا بر ضرورت حفظ حیات وحش و نگهداری و نگهبانی از گونه های جانوری منطقه، اشاره ای به زیست گاههایی که به تصویر کشیده شده، نمی شود.

 

 

سال تولید: 1389-1393

تهیه کننده: علی احمدی زرین کلایی
کارگردان: علی احمدی زرین کلایی
دستیار:داود آب پیکر
تصویربردار: رحمان اسحاقی-محمد حسن زاده- علی احمدی زرین کلایی-داود آب پیکر
صدابردار:ابراهیم قریشی
نریتور:عارفه زراری-مریم پاکزاد-علی دنیوی ساروی
مدیر تولید:علی محمدی
کارشناس:کورس ربیعی
مشاور کارگردان:رحمت ال