سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

قصه های مازرونی - نمایش محتوای صدا

 

 

قصه های مازرونی

Loading the player...
قصه های مازرونی

عنوان برنامه ای با ساختار روایی و با هدف تفریحی-سرگرمی هر روز از ساعت 20:30 به مدت 30 دقیقه وبه گویش محلی، به تهیه کنندگی علی صادقی  از صدای مرکز مازندران پخش می شود.
فرهنگ شفاهی، تاریخ و فرهنگ نانوشته مردمی است که طی هزاران سال سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.پرداختن به این مقوله و جمع آوری آثار موجود این فرهنگ، گامی مؤثر در حفظ آن است.
فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها در حوزه قصه، افسانه، متل، شعر و ضرب المثل بیانگر تفکر و باورهای مردم است. گذشتگان ما به دلیل برخوردار نبودن از فرهنگ مکتوب دغدغه ها، شادی ها و آمال و آرزوهای خود را در قالب قصه ها و افسانه ها ارائه می دادند اما طی چند دهه اخیر با توجه به تحول جامعه و رشد فناوری، زبان ها و گویش های ما در معرض خطر افول و زوال قرار گرفته است.
  چند سالیست که شش ماه دوم سال برنامه رادیویی قصه های مازرونی در قالب قصه و نمایش از شبکه ی استانی پخش می شود که با استقبال طبقات مختلف اعم از تحصیل کرده ها و دانشگاهیان و عموم مردم رو به رو شده است .جذابیت قصه و نوع روایت آن با بهره گیری از زبان و موسیقی مازندرانی در کنار نمایش باعث جذابیت این مجموعه شده است.
این برنامه در راستای ترویج و اشاعه فرهنگ ، زبان و فولکلور  مازندران،ترویج فرهنگ افسانه گویی و قصه خوانی بین خانواده ها ونیز ایجاد دقایقی خوش و سرگرم کننده برای اوقات فراغت شبانه مخاطبان، با جذابیت قصه و نوع روایت آن که با بهره گیری از زبان و موسیقی مازندرانی در کنار نمایش  می باشد ،مهمان شنوندگان فهیم مازندرانی است.
در کنار متون و منابع اصیل مازندرانی و نقل افسانه های کهن این دیار بنا به ضرورت بعضی متون کلاسیک ادبیات فارسی نیز به مازندرانی برگردان و در قالب قصه و نمایش اجرا می شود.

 

 

تاریخ تولید: مهر1394

تهیه کننده :         علی صادقی
راوی :               حمیده شعبانی
نویسنده:             مهدی قاسم زاده                                       
بازیگران:           سکینه میر معصوم ،الهه جباری،مبین بوی افراز،محمد پناهی،مهدی قاسم زاده،محمدپناهی،مهدی قاسم 
صدابرداران:       سامی یوسفی،حق شناس،اوشیب نتاج،میرقربان نژادجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام خدمت شما خادمان به فرهنگ به آداب و رسوم... مهدی ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۱۲:۱۵

مهدی
با سلام خدمت شما خادمان به فرهنگ به آداب و رسوم مازندران زیبا بنده معلم هستم و یک پیشنهاد داشتم و آن اینکه برنامه های ساخته شده و پخش شده را بصورت آرشیو برای علاقه مندان قابل دانلود کنید تا هر کس که علاقه مند بود بتواند از آن استفاده کند . بخصوص برنامه هایی که در مدارس قابلیت اجرا دارد
+12 (22 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۱/۱۷ ۱۲:۱۵

پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو