جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

قانون جدید مجازات اسلامی نوید بخش کاهش جمعیت کیفری در زندانهاست - نمایش محتوای خبر

 

 

قانون جدید مجازات اسلامی نوید بخش کاهش جمعیت کیفری در زندانهاست

علی اکبر غفاریان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ساری با تاکید بر اینکه قرآن پژوهی باید در زندانها رونق یابد، گفت: در اکثر زندانهای استان آموزش کلاسیک قرآن کریم به صورت منظم اجرا و طبق برنامه های مدون در رشته های روخوانی و روانخوانی، قرائت تخصصی، ترتیل، حفظ، اذان ، تفسیر و درک مفاهیم انجام می شود و از سوی مربیان اعزامی از سازمان تبلیغات اسلامی گواهینامه مهارت دریافت می کنند.

وی اظهارداشت، در سال گذشته بیش از 300 دوره مسابقات قرآنی و مراسم قرآنی برای مددجویان ، پرسنل ، سربازان وظیفه در زندانهای این خطه برگزار شد و تعداد شش هزار و 750 نفر در این مسابقات و مراسم ها شرکت کردند .

وی افزود: 46 دوره مسابقات کتابخوانی با موضوعات احکام، حجاب و پیوندهای نماز برگزار شد که تعداد دو هزار و 82 نفر مددجو و 300 نفر پرسنل و 103 نفر سرباز وظیفه در این مسابقات حضور یافتند.

وی اضافه کرد، بیش ا از 80درصد از زندانیان در کلاسهای اخلاق و احکام که در طول سال با دعوت از مربیان، اساتید دانشگاه ها و حوزه های علمیه و روحانیون مستخدم سازمانی اجرا می شود، حضور می یابند .

غفاریان با اشاره به فعالیتهای قرآنی و آموزشی در زندانها، اظهارداشت: در اکثر زندانها امکانات آموزشی و پژوهشی نسبتاً خوبی مهیاست و باید مسیر آموزش را به سوی آموزشهای موثر و پژوهش در قرآن کریم سوق داد و این امر موجب بروز استعداد های نهفته و ارائه نکات جدید و نظرات نوین خواهد شد و زمینه خودباوری و حس مسوولیت در نزد مددجو را افزایش داده و موجبات سرفرازی آن را فراهم می آورد .

مدیر کل زندانهای مازندران در بخش دیگر از این گفت و گو به کسب رتبه نخست در کاهش ورودی جمعیت کیفری به زندانها اشاره کرد و افزود: کاهش جمعیت کیفری زندانها، یکی از سیاستهای مهم سازمان زندانهای کشور است.

غفاریان بیان داشت: زندانها با تمام توان در صدد بر قراری ارتباط نزدیک و تعامل مطلوب با مراجع قضایی به منظور رفع مشکلات زندانیان و تلاش در راستای کاهش جمعیت کیفری هستند.

وی افزایش جمعیت کیفری را منشاء رفتارهای پر خطر در داخل زندان و بروز ناهنجاری و آسیبهای اجتماعی در جامعه دانست و نقش قضات را در معرفی خاطیان و بزهکاران به زندان بسیار مهم عنوان کرد.

غفاریان با اشاره به قانون جدید تخفیف مجازات، گفت: در سال 1391 تعداد 673 نفر از زندانیان واجد شرایط زندانهای استان از قانون تخفیف مجازات و آزادی مشروط بهره مند شده و زمینه آزادی آنان از زندانها فراهم شد.

وی با اشاره به قانون جدید مجازات اسلامی، افزود: در اعمال قانون تخفیف مجازات و آزادی مشروط در گذشته مجرم می بایست یک دوم از مدت مجازات تعیین شده را می گذراند تا از این قانون استفاده کند، اما در قانون جدید با سپری کردن یک سوم از مدت مجازات تعیین شده در صورتی که در گذشته از این قانون استفاده نکرده باشد ،می توان قانون آزادی مشروط را برای مجرم اعمال کرد.

وی با اشاره به اینکه با تغییراتی که در قانون مجازات اسلامی مصوب امسال ایجاد شده ، گفت: این قانون در صورت اجرا پیام آور آزادی و نوید بخش کاهش جمعیت کیفری در زندانها بوده و از تراکم جمعیت کیفری می کاهد .

در حال حاضر 12 ندامتگاه در مازندران وجود دارد.