جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

فعالیت 970 نفر در زمینه پرورش کرم ابریشم در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالیت 970 نفر در زمینه پرورش کرم ابریشم در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسین نگهدار درباره وضعیت اشتغال در استان اظهار داشت: تعداد 975 نفر در امر پرورش کرم ابریشم در سطح استان در هفت شهرستان قائمشهر، سوادکوه، بابل، آمل، ساری، نکا و رامسر فعالیت دارند.

وی با اشاره به پرورش یک‌هزار و 378 جعبه کرم ابریشم در استان، حاصل این پرورش را تولید بیش از 43 هزار و 300 کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم با میانگین تولید حدود 31.4 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: شهرستان بابل با پرورش تعداد یک‌هزار و 21 جعبه در بین شهرستان‌های فعال در امر نوغانداری بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر 475 هکتار توتستان در سطح استان مازندران موجود و قابل بهره‌برداری است.

نگهدار با اشاره به اینکه در سال‌جاری متوسط پرورش هر نوغاندار 1.5 جعبه کرم محاسبه شد، تصریح کرد: پرورش کرم ابریشم همواره به عنوان شغل دوم می‌تواند با پر کردن بخشی از اوقات فراغت روستائیان، درآمدزایی اقتصادی را نیز ایجاد کند.

وی با بیان اینکه پرورش کرم ابریشم در استان مازندران در فصل بهار به ویژه اردیبهشت ماه آغاز می‌شود، تصریح کرد: در صورت وجود شرایط مطلوب و تامین برگ توت کافی، می‌توان هر زمان از سال را به امر پرورش کرم ابریشم پرداخت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرو نظیر ژاپن با فراهم کردن شرایط حتی سه بار در سال کار پرورش کرم ابریشم صورت می‌گیرد، افزود: در استان مازندران نیز همانند کشور ژاپن که درخت توت از فرودین ماه تا مهر ماه به خوبی رشد می‌کند، می‌توان تا سه بار اقدام به پرورش کرد.

نگهدار در پایان گفت: با توجه به طول دوره 45 روزه پرورش کرم ابریشم، نخستین پرورش می‌تواند در ماه‌های اردیبهشت و خرداد و دوره دوم در ماه‌های تیر و مرداد و نوبت سوم در ماه‌های شهریور و مهر که پرورش پاییزه است، انجام شود.