سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

فعالیت 46 مرکز کاریابی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالیت 46 مرکز کاریابی در مازندران

علی بابایی کارنامی امروز در حاشیه بازدید از کارخانه شکر سرخ بابلسر در گفت‌وگو  با خبرنگار خبرگزاری فارس در بابلسر با بیان اینکه بازرسان اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی هر هفته از واحدهای تولیدی بازرسی و به قراردادهای کاری آنها نظارت می‌کنند، اظهار داشت: بعضی مواقع در روابط کار یک ساز و کارهایی وجود دارد که کارگران قبل اینکه با قانون کار آشنا باشند یک سری قراردادها را امضا می‌کنند که به نفع آنها نیست و در ادامه کار آنها را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: کارگرانی که می‌خواهند در جایی مشغول به کار شوند حتما با هماهنگی اداره کار باشد و براساس قانون اداره کار قرارداد خود را منعقد کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: بازرس‌های اداره کار به همه ادارات و واحدها مراجعه می‌کنند و وقتی از کارگرها درباره مشکلات آنها سئوال می‌کنند کارگرها در پاسخ می‌گویند همه امکانات فراهم بوده و هیچ مشکلی ندارند اما وقتی با مشکل مواجه می‌شوند بلافاصله به رسانه‌ها و افراد دیگر مراجعه می‌کنند و اعتراض می‌کنند که کسی از ما حمایت نمی‌کند.

بابایی افزود: نظارت ما نظارت قانونی و براساس قانون است و هرگز به منافع شخصی کارگر یا کارفرما توجه نکرده بلکه به آنچه قانون می‌گوید عمل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه کارفرما موظف است تمام قوانین و آیتم‌های قانون کار را برای کارگر انجام دهد، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از اعتراضاتی که بر کارگر وارد است این است که قبل اینکه کارگر با کسی مشورت کند با کارفرما تمام قراردادها را امضا کرده و با ما در میان نمی‌گذارند که در این شرایط ما هم نمی‌توانیم برای آنها کاری انجام دهیم.

این مسئول با بیان اینکه به ازای 30 هزار جمعیت فعال استان حدود 46 مرکز کاریابی در سطح جایگاه‌های استان فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: افرادی که به خودی خود با برگ اعلامیه از افراد می‌خواهند برای آنها کار کنند ربطی به ما نداشته و در اینجا از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه به این افراد مراجعه نکنند چرا که این افراد جز دلالی، رابطه بازی و خلاف قانون کاری نمی‌کنند.

بابایی با اعلام اینکه افراد جویای کار به مراکز کاریابی فعال در سطح شهرستان‌ها مراجعه کنند، افزود: اگر افراد به مراکز کاریابی رفتند که با آنها برخورد بد شد و یا تخلفی از آنها سر زد می‌توانند به روابط عمومی، روسای شهرستان‌ها یا به اداره کل روز سه‌شنبه‌ها مراجعه کرده  تا به مشکلات آنها رسیدگی شود.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: بر طبق قانون کار، کارفرما موظف است قراردادی که با کارگر منعقد می‌کند یک برگ از آن را در اختیار کارگر قرار دهد و اگر کارفرما این برگه را در اختیار کارفرما قرار نداد کارگر می‌تواند با مراجعه به اداره کار شهرستان خود از حقوق خود دفاع کند و اگر اداره کار شهرستان این موضوع را پیگیری نکرد خودمان اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.