سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

فعالیت مطبوعاتی در حوزه کودک و نوجوان نیازمند حمایت است - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالیت مطبوعاتی در حوزه کودک و نوجوان نیازمند حمایت است

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران، علیرضا حاجیان‌زاده در نخستین سفر استانی پس از انتصابش به استان مازندران گفت: انقلاب اسلامی ماهیت فرهنگی دارد، انقلاب با هدف فرهنگ‌سازی متجلی شد.

وی افزود: در گذر زمان مسائل اقتصادی نیز سایه بر این فرهنگ گسترانیده است که اخیرا مقام معظم رهبری در این باره با تاکید بر فرهنگ به عنوان مهم‌ترین رکن نظام مقدس جمهوری اسلامی از این مقوله مهم به عنوان یک اصل مهم در انقلاب یاد کردند.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور  با تشریح بیشتر ظرفیت‌های فرهنگی انقلاب تصریح کرد: برخی از مقوله‌ها مانند قشر جوان و نقش قشر آن در جامعه بیشتر در افکار عمومی جا افتاده است در حالی که قشر کودک و نوجوان از جایگاه و حساسیت بیشتری برخوردار است و باید به ظرافت بیشتری به آن پرداخته شود.

وی اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شناسایی و هدایت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کودکان و نوجوانان در مسیر استعدادهای‌شان با فعالیت در حوزه‌های فرهنگی، هنری، ادبی و سایر موارد با مراکز ثابت و سیار در شهرها و روستا‌ها، خدمات قابل ملاحظه‌ای را در حوزه فعالیت‌های فرهنگی ارائه می‌کند.

حاجیان‌زاده با تاکید بر مطالعه و کتابخوانی به عنوان موثرترین فرایند یادگیری خاطرنشان کرد: موضوع مهم در یادگیری در کودک، خواندن است و این مقوله‌ای است که توجه به آن توانمندی و یادگیری را در این قشر بالا می‌برد.

وی یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود سرانه مطالعه در کشور از رشد مطلوبی برخوردار نیست، گفت: باید با استفاده از عناصری همچون تصویر، نقاشی، ساختار موثر کلمات و فونت در جذاب‌سازی کتاب استفاده کرد.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور از مطبوعات به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های موثر در تقویت فرهنگ مطالعه و خواندن یاد کرد و افزود: اقبال عمومی در مطالعه مجلات و مطبوعات بیشتر از کتاب است و این در حالی است که کودکان و نوجوانان به دلیل تیراژ بیشتر مطبوعات به نسبت کتاب استقبال بیشتری از مطبوعات دارند.

حاجیان‌زاده گفت: کار مطبوعاتی کار اقتصادی نیست به ویژه در حوزه کودک و نوجوان توجیه اقتصادی نیز ندارد اما با توجه به تاثیر گسترده و فراگیر مطبوعات در کودک و نوجوان، نیاز به حمایت این بخش فرهنگی است تا بتوانند به نحوه مطلوب‌تری رسالت خود را در این زمینه ایفا کنند.

وی اشاره به جشنواره ملی مطبوعات کودک و نوجوان اشاره کرد: برگزاری این جشنواره از وظایف کانون نیست اما با توجه به حوزه تاثیرگذاری ما را بر آن داشته تا این جشنواره را برگزار کنیم.

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور یکی از اهداف این جشنواره را شناسایی آثار و فعالیت‌های برتر حوزه کودک و نوجوان عنوان کرد و گفت: ارزیابی و حمایت آثار مفید این حوزه می‌تواند به ایجاد انگیزه برای تولید بیشتر محتوا منجر شود.

وی افزود: جشنواره ملی مطبوعات کودک و نوجوان پس از 20 سال برگزاری در تهران بنا به سیاست تمرکززدایی، امسال در یازدهمین دوره خود با عنوان جشنواره ملی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی کودک و نوجوان در مازندران برگزار می‌شود.

حاجیان‌زاده با اعلام حمایت معنوی و مساعدت مالی از این جشنواره بر به کارگیری ظرفیت‌های استانی و به کارگیری داوران حرفه‌ای برای داوری آثار تاکید و ابراز امیدواری کرد: این جشنواره با رویکرد فرهنگ‌سازی بتواند در تولید محتوای مفید برای کودکان ونوجوانان نقش موثری را ایفا کند.