جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

فعالیت انستیتو پاستور در زمینه طرح بیوتکنولوژی دانش‌آموزی - نمایش محتوای خبر

 

 

فعالیت انستیتو پاستور در زمینه طرح بیوتکنولوژی دانش‌آموزی

رئیس مرکز انستیتو پاستور ایران پژوهشکده شمال کشور از فعالیت گسترده این مرکز در زمینه طرح بیوتکنولوژی دانش‌آموزی خبر داد.

فعالیت انستیتو پاستور در زمینه طرح بیوتکنولوژی دانش‌آموزی

محسن آسوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان آمل، گفت: شهرستان آمل به عنوان پایلوت بیوتکنولوژی دانش‌آموزی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با اشاره به فعالیت مرکز رایانش زیستی در مرکز انستیتو پاستور ایران پژوهشکده شمال کشور، اظهار کرد: این پژوهشکده به عنوان شعبه‌ای از انستیتو پاستور ایران در سال 1373 با تلاش جمعی از خیران و نیک‌اندیشان آملی راه‌اندازی شد و امروزه نیز علاوه بر فعالیت در زمینه‌های علمی و پژوهشی، در بخش زیست‌فناوری فعالیت گسترده‌ای دارد.

رئیس مرکز انستیتو پاستور ایران پژوهشکده شمال کشور با بیان ارائه خدمات انستیتو پاستور به پنج استان شمالی کشور همانند اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و سمنان به مرکزیت شهرستان آمل، تصریح کرد: با تاکید بر شورای علمی و برنامه‌ریزی پژوهشکده، و عضویت اعضای هیئت امنا، هیئت علمی انستیتو پاستور ایران و برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تهران، مازندران و بابل نقش تعیین سیاست‌ها، اولویت‌ها و خط‌مشی پژوهشکده ترسیم می‌شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پژوهشکده پاستور در 6 محور پژوهش، تولید، ارائه خدمات تشخیصی تخصصی، آموزش، مرکز رشد زیست‌فناوری و رایانش‌زیستی تاش دارد، یادآور شد: انعقاد تفاهم‌ همکاری با آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی، پارک پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از فعالیت‌های این مرکز است همچنین در زمینه پایلوت بیوتکنولوژی دانش‌آموزی آموزش‌های لازم به معلمان انجام شده تا از مهرماه امسال فعالیت در پایه ششم ابتدایی با کار در پژوهش‌سراها شود.

آسوری با اعلام اشاره به قرار گرفتن 9 مدرسه در مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در جمع معین پژوهش‌سرا، تاکید کرد: در بخش رایانش زیستی نیز از مهر ماه سال 1390 فعالیت‌ها را آغاز کردیم درحالی که طرح پایلوت این مهم از سوی اتحادیه اروپا در سال 1393 اعلام شده و با این وجود سه سال از تصمیمات اتحادیه اروپا جلوتر هستیم.

وی با اعلام سرمایه‌گذاری و حمایت بخش خصوصی با بیش از 25  میلیارد ریال برای ایجاد پنج آزمایشگاه تحقیقاتی و تخصصی در انستیتو پاستور ایران پژوهشکده پاستور شمال کشور، گفت: این مهم سال گذشته با حضور مصطفی قانعی رئیس انستیتو پاستور ایران افتتاح شد که شامل آزمایشگاه سموم و آلاینده‌های غذایی، آزمایشگاه تشخیص ملکولی بیماری‌های عفونی، سایت تولید کیت‌های تشخیص محصولات حلال و حرام و تقلبات غذایی، آزمایشگاه تشخیص سل و بیوشیمی است.

رئیس مرکز انستیتو پاستور ایران پژوهشکده شمال کشور با بیان فعالیت 40 ایده و بیش از 20 شرکت در پژوهشکده شمال کشور، گفت: 31 هسته در انستیتو پاستور پژوهشکده شمال کشور تلاش داشته و چهار ثبت اختراع در این مرکز انجام شده و 6 طرح نیز تجاری‌سازی شد.