جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

فریدونکناری‌ها بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند - نمایش محتوای خبر

 

 

فریدونکناری‌ها بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار گفت: فریدونکناری‌ها بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند.

فریدونکناری‌ها بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را جدی بگیرند

محمدرضا ضیایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار، اظهار کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از بیماری‌های به‌شدت واگیر، مشترک و خطرناک بین پرندگان اهلی و وحشی، انسان و سایر پستانداران است که جدی نگرفتن و رعایت نکردن نکات ایمنی، خطرات جبران‌ناپذیری را به‌دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد، افزود: از آنجا که عامل این بیماری ویروس است، می‌تواند به سرعت منتشر شود و پرندگان را مبتلا کند.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار تصریح کرد: برای پیشگیری از همه‌گیر شدن بیماری آنفلوانزا در مرغداری‌ها، باید سالن‌ها، وسایل مختلف مرغداری، بستر، کود، ضایعات و زباله‌ها با توجه به دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی، پاک‌سازی و ضدعفونی شود.

ضیایی ادامه داد: همچنین ضروری است از ورود پرندگان مهاجر، طیور خانگی و پرندگان زینتی به مرغداری جلوگیری و توجه شود تا پنجره‌ها توری سالم داشته باشند و اگر سوراخی در دیوار‌ها و سقف وجود دارد بسته شود.

وی خاطرنشان کرد: ضروری است در محل ورود به مرغداری، حوضچه‌های ضدعفونی برای افراد و وسایل نقلیه وجود داشته باشد و کارکنان مرغداری‌ها باید آگاه باشند و از خرید و فروش و نگهداری انواع پرنده‌های اهلی، پرندگان وحشی، شکار پرندگان و همچنین مصرف آنها، خودداری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار بیان کرد: با توجه به اهمیت آشنایی با نحوه پیشگیری از این بیماری، رعایت نکات ایمنی و علائم یا نشانه‌های بروز آن، چهار مورد کلاس آموزشی در روستاهای کاردگرمحله، بزرگ بیشه‌محله، بی‌نمد و شرق فریدونکنار با همکاری اداره دامپزشکی شهرستان برگزار شده است.

این مسؤول با اشاره به اینکه این کلاس‌های آموزشی با حضور ۱۵۰ نفر از روستاییان و پرورش‌دهندگان طیور برگزار شد، اضافه کرد: نکات لازم درباره علائم و نشانه‌های بیماری در پرندگان، رعایت نکات بهداشتی، نحوه دفن و معدوم‌سازی لاشه پرندگان آلوده نیز به فراگیران آموزش داده شده است.

ضیایی در پایان گفت: نقش رسانه‌ها در همین زمینه بسیار مهم بوده و انتظار داریم خبرنگاران شهرستان برای اطلاع‌رسانی درست و پیشگیرانه در این بحث به دستگاه‌های اجرایی فریدونکنار کمک کنند.