سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

فروغ هدایت - نمایش محتوای صدا

 

 

فروغ هدایت

تهیه کننده: فاطمه شافعیان

نویسنده : سهراب تورانی

گزارشگر: فریده اصغرپور

گویندگان: راحله پازانی، مرتضی مربی

نویسنده : سهراب تورانی

نویسنده نمایش : مهدی قاسم زاده

کارگردان : مریم آقاجانی

صدابرداران : شهرام حق شناس ، سامی یوسفی ، علیرضا میرقربان نژاد ، احمد حسن نژاد

فروغ هدایت عنوان برنامه ای است به تهیه کنندگی فاطمه شافعیان به مناسبت شهادت امام علی النقی الهادی(ع) است که در شب شهادت ، شامگاه دوشنبه 27بهمن ، از ساعت 17:00 بصورت زنده و به مدت 90 دقیقه پخش می شود.

علی بن محمد مشهور به امام هادی یا امام علی النقی (۲۱۲-۲۵۴ق) دهمین امام شیعیان و فرزند امام جواد(ع) است. او از ۲۲۰ تا ۲۵۴ق به مدت ۳۳ سال، امامت را به عهده داشت. امام هادی با چند تن از خلفای عباسی از جمله متوکل همزمان بود و بیشتر سال‌های امامت را در سامرا تحت نظارت حاکمان عباسی گذراند.
از امام هادی(ع) احادیثی در امور اعتقادی، تفسیر، فقه و اخلاق روایت شده و بخشی از آنها درباره مباحث کلامی همچون تشبیه و تنزیه و جبر و اختیار است. زیارت جامعه کبیره و غدیریه از امام دهم شیعیان نقل شده است.
امام هادی(ع) به واسطه جمعی از وکیلان که سازمان وکالت خوانده می‌شد، با شیعیان ارتباط داشت. عبدالعظیم حسنی، عثمان بن سعید، ایوب بن نوح، حسن بن راشد و حسن بن علی ناصر، از اصحاب او به شمار آمده‌اند.
مزار امام هادی در سامرا که به دلیل دفن وی و فرزندش امام حسن عسکری(ع)، حرم عسکریین خوانده می‌شود، از زیارتگاه‌های شیعیان در عراق است. حرم عسکریین در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ش طی حملات تروریستی تخریب شد. ستاد عتبات عالیات ایران از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ش آن را بازسازی کرده است.

سال تولید: 1399


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو