جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

فرهنگ بومی مازندران ارزش جهانی شدن دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

فرهنگ بومی مازندران ارزش جهانی شدن دارد

باید داشته‌های گویش وفرهنگ استان به نسل امروز معرفی شود زیرا بسیاری از قابلیت‌های فرهنگ بومی مازندران ارزش جهانی شدن و معرفی در سطح بین‌المللی را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباسعلی ابراهیمی صبح شنبه در گفتگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه ما باید از تمام ظرفیت‌ها برای شناسایی این قابلیت‌ها استفاده كنیم، بیان کرد: فرهنگ یک جامعه، بن‌مایه‌های اقتصادی، اجتماعی و اساس و پایه آن جامعه است؛ همچنان که امروز بر پایه‌های این بنیادها می‌توانیم از کشور دفاع کرده و حقانیت خود را فریاد کنیم.

برگزاری بزرگداشت روز ملی مازندران در محموداباد

وی اظهار داشت: بزرگداشت روز ملی مازندران با رویکرد محرم در باورها، اعتقادات، آیین ها و فرهنگ عامه مردم مازندران14 آبان ماه در محمودآباد برگزار می شود.


مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: با توجه به تقارن 14 آبان، روز مازندران با آغاز ماه محرم، بزرگداشت روز مازندران با محور پرداختن به فرهنگ سوگواری ماه محرم در مازندران که از قدمت دیرینه و نابی برخوردار است برگزار می شود.

ابراهیمی افزود: اجرای برخی آیین های بومی سوگواری مردم مازندران، شبیه خوانی، نمایشگاه جنبی، پذیرایی سنتی، سخنرانی دوتن از محققان و پژوهشگران فرهنگ بومی، بررسی آسیب های عزاداری ها، نمایش آثار هنرمندان عکاس با موضوع محرم، کارگاه هنرمندان و... از جمله بخش های بزرگداشت روز مازندران است.

روز 14 آبان سال 243 هجری شمسی برابر با 25 رمـضان المبارك سال 250 هجری قمری یعنی پنج سال قبل از تولد امام زمــان (عـج) كه روز بیعت مردم مازندران با حسن بن زید علوی است و در این روز حكومــت علویان طبرســتان به طـور رسمی آغاز به كار كرد، به عنوان روز مازندران شناخته شد.