جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

فرماندار خواستار برخورد جدی با تغییر کاربری اراضی کشاورزی درنوشهر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

فرماندار خواستار برخورد جدی با تغییر کاربری اراضی کشاورزی درنوشهر شد

به گزارش خبرنگار ایرنا،  محمدعلی قمی  روز شنبه در جلسه کارگروه توسعه بخش کشاورزی این شهرستان با اشاره به کاهش سطح زمین های زیرکشت منطقه گفت: مساعدت و هم افزایی بیشتر مسوولان و نهادهای ذیربط در برخورد با عوامل تغییرکاربری غیرمجاز زمین های کشاورزی در این شهرستان ضروری است.

وی افزود: بعضی از این زمین ها نیز به دلیل کشت نشدن تبدیل به علفزار و کانونی برای آفات شده است که باید با پی گیرهای قانونی وضعیت این اراضی مشخص شود.

فرماندار نوشهر همچنین با اشاره به گل آلود شدن آب کشاورزی بخش کجور که موجب بروز مشکلات زیست محیطی و خسارت به کشاورزان و باغداران شده است،اظهار داشت: باید منشاء به وجود آمدن این وضعیت مشخص و با آن برخورد قانونی شود.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر هم از کاهش سطح زمین های زیر کشت برنج در این شهرستان از سه هزار و 500 به یکهزار و 500 هکتار خبر داد و نسبت به روند تغییر کاربری اراضی ابراز نگرانی کرد.

ˈمیرحسین سنجرانی ˈ گفت: در برخورد با پدیده تغییر کاربری غیرمجاز تاکنون پرونده های زیادی به مراجع قانونی ارجاع شده است ولی بعد از مدتی دوباره تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغ ها ادامه یافت.

وی افزود: سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای ایجاد زیرساخت های لازم از جمله برقی کردن چاه آب کشاورزی، آبیاری تحت فشار و ساخت جاده بین مزارع در قالب تسهیلات پرداخت خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی نوشهر همچنین به اجرای طرح مبارزه بیولوژیک با آفات در بیش از یکهزار و 200 هکتار از اراضی شالیزاری و 110 هکتار باغات شهرستان در سال جاری خبر داد.

وی نقش اصلاح و احیای باغ های مرکبات را در افزایش تولید این محصول مهم دانست و گفت: میانگین تولید مرکبات در منطقه 18 تن در هکتار است.

شهرستان نوشهر حدود 15 هزار هکتار زمین های کشاورزی دارد.