جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

فرزندان و اینترنت - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

فرزندان و اینترنت

Loading the player...

دانلود

آنچه که والدین می باید درباره اینترنت بدانند!
با ورود تکنولوژی های نوین ارتباطاتی و از جمله اینترنت ٬در کنار مزایا و ویژگی های منحصر بفرد این پدیده ٬به موازات گسترش و فراگیری آن و افزایش کاربران در هر محدوده سنی  ٬دغدغه و نگرانی های جدیدی برای خانواده ها بوجود آمده است ٬این نگرانی ها زمانی دوچندان می شود که والدین فرزندان خود را در معرض آسیب های جدی تری چون آزار روحی و جنسی و موارد چون اخاذی ببینند و اسف بارتر اینکه بدلیل عدم آشنایی بسیاری از آنان با امکانات و قابلیت های این فنآوری و تحولات چشمگیر آن ٬ زمانی متوجه جدی بودن خطر می شوند که بنحوی به آسیبی مبتلا شوند .
به فرزندان خود بیاموزید که:
قبل از کلیک کردن به این فکر کنند که: با چه کسی در حال گفت‌وگو (chat) یا نامه‌نگاری هستند، در حال گفتن چه مطلبی هستند و از چه لحن و شیوه‌ای برای گفتن آن استفاده می‌کنند؟ آیا شخصی که در سمت دیگر این گفتگو قرار دارد متوجه شوخیهای آنها می‌شود؟
قبل از واکنش نشان دادن به موضوع آنلاینی که موجب ناراحتی آنان شده است، میز کامپیوتر را ترک کرده و چند نفس عمیق بکشند.
خودتان هم موارد ایمنی را رعایت کنید:
نرم‌افزار ضد spyware و adware را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.
از سلامت و به روز بودن firewall خود اطمینان حاصل کنید.
یک نرم افزار ضد ویروس بر روی رایانه نصب کرده و آنرا به طور منظم به روز نمایید.
نکات ایمنی در سنین دبستان زیر هشت سال
از فناوری‌های فیلترینگ یا کنترل والدین parental control استفاده کنید. به جای فیلتر کردن سایت‌های "بد" هر موردی که با آن موافق نیستید را مسدود کنید.
درباره اینکه آیا فرزندتان واقعا به داشتن یک آدرس ای-میل یا سیستم‌های پیام رسانی نیاز دارد، فکر کنید. اگر پاسخ مثبت است، تمام ارتباطات به غیر از فهرست گیرندگان و فرستندگان مورد تایید خود را فیلتر کنید و مراقب باشید که فهرست دوستانش، طولانیتر از رقم سنش نباشد و شما همه آنها را در زندگی واقعی، بشناسید.
وب سایت‌های مورد علاقه آنها را در بخش نشانک یا Bookmark قرار دهید تا برای پیدا کردن آنها نام سایت را اشتباه تایپ نکرده و از سایت "بد" سر در نیاورد.
از موتورهای جست‌وجوی کودکان مانند Yahooligans و Ask Jeeves استفاده کنید.
زمان حضورشان در اینترنت را به نیم ساعت در روز محدود کنید، مگر اینکه در حال انجام دادن یک برنامه خاص درسی باشند.
فعلا اجازه اسفاده از بازی‌های اینتراکتیو (interactive) مانند X-Box Live یا شبکه آنلاین (Playstation) را به آنها ندهید. در عوض به سایت‌هایی چون Toontown بروید.
تا جایی که می‌توانید در کنارشان بنشینید و ببینید که در اینترنت به کجا می‌روند، چه چیزی برایشان جالب است و هر سوالی که فکر می‌کنید بپرسید و به تمام سوالات او پاسخ دهید.
به آنها بگویید که قبل از فرستادن هر مطلبی اعم از مشخصات شخصی یا مطالب دیگر از طریق ايمیل، IM یا قرار دادن آن در بلاگ و وب سایت، نظر شما را جویا شوند.
در اوقات فراغت به دنبال سایت‌های سالمی بگردید که بتوانید به او معرفی کنید. فهرستی از این سایت‌ها در WiredKids.org موجود است.
8 تا 10 سال
اگر فرزندتان نمی‌تواند وارد سایت‌هایی که از طرف مدرسه معرفی شده یا سایت‌های مناسب با سن خود شود، میزان فیلترینگ کامپیوتر را کاهش دهید.
بعضی از وب سایت‌ها مانند MSN دارای این امکان هستند که هر صفحه برای باز شدن به اجازه والدین نیاز دارد و به این منظور ای-میلی به نشانی آنها می‌فرستد و در صورت پاسخ مثبت، صفحه را باز می‌کند.
اگر سرویس پیام فوری یا IM را فعال کرده اید، فهرست فرستندگان پیام را به اشخاص آشنا محدود کنید.
از یک برنامه ضد pop-up یا نوارابزاری مانند گوگل استفاده کنید.www.zibaweb.com
برنامه ضد ویروس و منهدم کننده نرم افزارهای جاسوس را نصب و فعال کنید زیرا دانلودهای پر ویروس از همین سنین آغاز می‌شود.
موتورهای جست‌وجو را تغییر نداده و همچنان از Yahooligans و Ask Jeeves استفاده کنید.
مطمئن شوید که آنها به خوبی متوجه هستند چه اطلاعاتی قابل قراردادن در اینترنت هستند و کدام اطلاعات نباید در اختیار دیگران قرار بگیرند.
گفت‌وگوی آنلاین را با آنها تمرین کنید تا بیاموزند با غریبه های حاضر در فضای مجازی چگونه برخورد کنند.
درباره استفاده از نرم افزارهای نظارت فکر کنید. به این وسیله میتوانید آنچه انجام می‌دهند را بررسی کنید.
علاوه بر تهیه Back up از فایل‌ها، برنامه ضد جاسوسی کامپیوتر را مدام چک کنید. ممکن است فرزندتان هنگام کار اشتباها آن را پاک کرده یا از کار انداخته باشد.
گذشته از موارد درسی، زمان حضور او در اینترنت را با احتساب پیام‌ها و ایمیل‌ها به کمتر از 1 ساعت در روز محدود کنید.
سنین توصیه شده برای استفاده کودکان از کامپیوتر و اینترنت(اکامپیوتر و کودکان)
هيچ زمان مناسب يا نا مناسبي براي آشنا كردن كودكتان با كامپيوتر وجود ندارد،اين اقدام بسيار مشابه تصميم گيري است كه براي خريداري اولين دوچرخه گرفته مي شود و يامشابه تصميمي است درباره اينكه فرزندتان چه وقت مي تواند با دوستانش به بيرون از خانه رود.انتخاب به شيوه تربيتي والدين،ارزش ها و از همه مهمتر آمادگي كودك دارد. همانطور كه به فرزندتان ياد مي دهيد كه چگونه از كامپيوتر استفاده كند ،يا چگونه بطور آنلاين ارتباط بر قرار كند و چگونه از خودش محافظت كند .
چگونه والدین استفاده فرزندان از اینترنت را کنترل کنند
هر چند اینترنت محیطی است که به نوجوان کمک می‌کند تا جهان اجتماعی مخصوص به خود را دارا باشد اما لازم است والدین بر فعالیت‌های وی در اینترنت نظارت داشته باشند تا آن‌ها از حد خویش تجاوز نکنند .
هرچند ممکن است همه‌ی فعالیت‌های نوجوان درست باشد ولی باز هم لازم است که والدین بر فعالیت‌های وی در اینترنت نظارت داشته باشند تا آن‌ها از حد خویش تجاوز نکنند و همچنین از آزار و اذیت و سوءاستفاده دیگران مصون بمانند . منظور از درگیر شدن والدین فقط دفع مزاحمت‌ها نیست ، بلکه با هم بودن در اعمال کامپیوتری و فضای اینترنت می‌تواند یک فضای مجازی عالی را برای نوجوان به‌وجود آورد که با هم سرگرم شوند و چیزهای بیشتری در مورد یکدیگر بدانند . راهکارهای زیر می‌تواند در این زمینه به والدین کمک نماید.
۱- مسلط شدن بر اینترنت و ملحق شدن به فرزندان
مؤثرترین نظارت بر فعالیت‌های ارتباط اینترنتی نوجوانان این است که والدین چیزهایی را درباره اینترنت بدانند . لازم نیست شما شیفته‌ی کامپیوتر گردید ، ولی لازم است درباره آن مطالبی را بخوانید و مطالعاتی داشته باشید . با والدین دیگر دراین مورد بحث کرده و در فضای اینترنت به سیر و سیاحت پرداخته و به قسمت‌های مختلف آن سر بزنید . همچنین می‌توانید با فرزندتان در مورد روابط اینترنتی‌اش صحبت کنید و حتی در بعضی از فعالیت‌های اینترنتی به وی ملحق شده و با هم‌دیگر در سایت‌ها سفر کنید . از موتورهای جستجو استفاده کنید و صفحه وب خانگی بسازید . حتی می‌توانید با فرزندتان و دوستان وی در اتاق گفتگوی هم‌زمان ارتباط برقرار کنید (البته برای مدتی کوتاه ، آن هم در صورتی که بتوانند حضور شما را تحمل نمایند) و موارد بیشمار دیگری که شما می‌توانید انجام دهید.
۲-صحبت کردن با آن‌ها
یک هشدار قدیمی که می‌گوید: « آیا می‌دانید که بچه‌های شما الآن کجایند؟» در فضای اینترنت هم مثل جهان واقعی کاربرد دارد . با آن‌ها در مورد استفاده از اینترنت صحبت کنید. از آن‌ها بپرسید معمولاً به چه سایت‌هایی سر می‌زنند . برای اینکه کلام شما لحن اتهامی نداشته باشد از آن‌ها بپرسید که چه سایت‌هایی را دوست دارند و چرا . در کنار آن‌ها پشت کامپیوتر بنشینید و اجازه دهید آن‌ها شما را به سایت‌ها ببرند . کنجکاوی والدینی خود را حفظ کنید ، امّا با روشی که با فرزندتان همسو و همخو و هم‌سلیقه باشید . از آن‌ها درباره دوستان اینترنتی‌شان و اینکه با آن‌ها در چه موردی چه چیزی صحبت می‌کنند و چه کارهایی روی اینترنت انجام می‌دهند ، سئوال کنید . از بازجویی پرهیز کنید و در عوض خود را علاقه‌مند نشان دهید که می‌خواهید در مورد دوستان اینترنتی‌اش بیشتر بدانید.
۳- خوبی‌ها و بدی‌های اینترنت را تأییدکردن
ارتباط اینترنتی را بدنام نکنید ، چون این نگرش به نوجوانان هم انتقال می‌یابد . هم در مورد فواید اینترنت با آنان صحبت کنید و هم در مورد معایب آن . زندگی اینترنتی آنان را بپذیرید ولی خطرات آن را هم به آن‌ها گوشزد کنید و آنان را آماده سازید که اگر با موقعیت‌ها و افراد مشکوکی روبه‌رو شدند بدانند که باید چه‌کار کنند .
۴- کامپیوتر را در مکانی قابل رؤیت قرار دهید.
تنهایی وسوسه‌انگیز است . کامپیوتر را باید در مکانی قرار داد که والدین بتوانند بر فرزندان نظارت داشته باشند. از قرار دادن کامپیوتر در اتاق خواب نوجوان پرهیز کنید . بهتر است آن را در هال قرار دهید چون نظارت را آسان‌تر می‌سازد و هم استفاده از کامپیوتر را به عنوان یک فعالیت خانوادگی تشویق می‌کند . یا حداقل بکوشید نوجوان ارتباط اینترنتی‌اش را در اتاق خواب با در بسته انجام ندهد . شما می‌توانید در‌ها را باز بگذارید طوری که صفحه نمایشگر از بیرون و هال دیده شود و هر از گاهی یک مرتبه در مقابل اتاق آن‌ها توقف کنید و از اتفاقاتی که در جهان آن‌ها می‌افتد ، باخبر شوید.
۵- قواعد منطقی وضع کنید.
والدین هرگز اجازه نمی‌دهند که فرزندشان تمام شب را در بیرون از خانه بگذراند یا هر فیلمی را تماشا کند و یا هر جا و هرطور که می‌خواهد رانندگی کند . والدین همیشه قوانینی را برای نوجوانان وضع می‌کنند . در جهان اینترنت هم شما می‌توانید قوانینی را وضع کنید . مثلاً در چه مواقعی و یا چه مدتی آن‌ها می‌توانند خودشان را با اینترنت سرگرم سازند . آن‌ها چه کارهایی را در فضای اینترنت می‌توانند انجام دهند و چه کارهایی را نمی‌توانند انجام دهند.
۶- استفاده‌ی متعادل از اینترنت را تشویق کنید .
فضای اینترنت بسیار وسیع و گسترده است ولی زندگی واقعی را هم نباید از یاد برد . نوجوانان را تشویق نمایید که در کنار استفاده از اینترنت به فعالیت‌های جهان واقعی هم توجه نشان دهند . اگر از بعضی از چیزها در اینترنت واقعاً لذت می‌برند ، روشی پیدا کنید تا آن را به زندگی واقعی و شخصی گسترش دهند . مثلاً استفاده از اینترنت برای پروژه‌های مدرسه ، صحبت کردن با تلفن و انجام دادن بعضی از کارهای دیگر با دوستان اینترنتی . هدف این اعمال پرهیز از گوشه‌گیری نوجوانان در فضای اینترنت و کشاندن آن‌ها به طرف زندگی واقعی است . برای رسیدن به این هدف باید زندگی در فضای اینترنتی را با فضای واقعی ترکیب نمود و فعالیت‌های غیر اینترنتی نوجوان را گسترش داد .
۷- کنترل نرم‌افزاری
برنامه‌های تجاری مختلفی وجود دارد که فعالیت‌های نوجوانان را در اینترنت کنترل می‌کند این نرم‌افزارها می‌توانند سایت‌هایی را که فرزندانتان به آن‌ها مراجعه کرده‌اند ذخیره نمایند و از دسترسی به سایت‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای ممانعت کنند . همچنین این نرم‌افزارها قادرند از دریافت و نصب کردن (دانلود کردن) برنامه‌ها از اینترنت جلوگیری کنند و محدودیت‌هایی را برای مدت زمان استفاده از اینترنت در نظر بگیرند . البته والدینی که می‌خواهند این برنامه‌ها را نصب کنند ، مجبورند تا حدی اطلاعات در مورد کامپیوتر داشته باشند . با این وجود این برنامه‌ها همیشه کامل نیستند و روزنه‌هایی برای دور زدن این نرم‌افزارها وجود دارد . نوجوانان خبره و ماهر می‌توانند این برنامه‌ها را از پیش‌رو بردارند . بنابراین والدین باید پیکاری فنی با هوش فرزندانشان داشته باشند . نرم‌افزارهای کنترل والدینی فقط یک وسیله برای نظارت بهتر بر فعالیت‌های نوجوانان در اینترنت می‌باشند و هیچ‌گاه نمی‌توان آن‌ها را جانشینی برای والدین محسوب کرد . در قسمت پالایش اینترنت به این نرم‌افزارها به‌طور مفصل‌تری پرداخته شد.
۸- کنترل اعتیاد به اینترنت
والدین هرگز نباید سعی کنند که آن‌ها از کامپیوتر استفاده نکنند و یا استفاده از آن را قدغن نمایند . زیرا چنین رفتاری باعث می‌شود که میل و هوس آن‌ها به استفاده از اینترنت بیشتر شود . بنابراین همیشه مقداری وقت اینترنت برای آن‌ها در نظر بگیرید تا هم از مزایای آن برخوردار شوند و هم به استفاده مخفی از اینترنت در کافی‌نت‌ها یا خانه دوستان روی نیاورند .
۹- سوءاستفاده از اینترنت را تنبیه کرده و استفاده صحیح را تشویق نمایید .
بیشتر والدین برای بدرفتاری بچه‌هایشان در جهان واقعی تنبیهاتی در نظر می‌گیرند . در مورد بدرفتاری‌های اینترنتی آن‌ها هم باید به همین صورت عمل نمود . اگر والدین متوجه شدندکه فرزندشان دیگران را از طریق اینترنت مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و یا به بعضی سیستم‌ها آسیب وارد می‌کند و یا به جاهایی که نباید برود ، می‌رود و چیزهایی را که نباید بگوید ، می‌گوید باید او را تأدیب نمایند . والدین نباید این نگرش را داشته باشند که «آن فقط یک بازی است!» .همچنین والدین هرگز نباید به نوجوانان اجازه دهند تا با افراد دیگر در روی اینترنت ، همچون یک فرد خیالی رفتار کنند . اگر نوجوانی بتواند در جهان بی‌نام اینترنت نسبت به دیگران با دلسوزی و مروت و شفقت رفتار کند ، مطمئناً می‌تواند این اعمال و این صفات را در زندگی واقعی هم بکار ببرد .تازه ها