جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

غروب آفتاب کشت آفتابگردان در مازندران/ لزوم حمایت گسترده از این محصول - نمایش محتوای خبر

 

 

غروب آفتاب کشت آفتابگردان در مازندران/ لزوم حمایت گسترده از این محصول

کاهش سطح زیرکشت آفتابگردان شاید به این دلیل بوده که ارقام مناسبی برای کشت این محصول در اختیار کشاورزان قرار نگرفت و یا خرید آن به‌گونه‌ای نبوده که کشت گسترده را در مازندران شاهد باشیم.

غروب آفتاب کشت آفتابگردان در مازندران/ لزوم حمایت گسترده از این محصول

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، آفتابگردان از جمله گیاهان روغنی است که چند سالی کشت آن در مازندران به حداقل رسیده بود که از عمده دلایل کاهش سطح زیر‌کشت این محصول را می‌توان به عدم صرفه اقتصادی، جایگزینی محصولاتی که صرفه اقتصادی بیشتری دارد و نبود مراکز خرید تضمینی این محصول عنوان کرد.

آفتابگردان یکی از صدها محصول کشاورزی است که کشت آن طی سال‌های گذشته در مازندران از رونق خوبی برخوردار بوده اما چند سالی است به‌دلیل عدم حمایت از تولید، سطح زیر‌کشت این محصول در استان کاهش یافته است.

شاید بتوان گفت کاهش سطح زیرکشت آفتابگردان به این دلیل بوده ارقام مناسبی برای کشت این محصول در اختیار کشاورزان قرار نگرفت و یا خرید آن به‌گونه‌ای نبوده که کشت گسترده را در استان شاهد باشیم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: یکی دو سال اخیر کشت آفتابگردان در مازندران از رونق خوبی برخوردار نبوده است اما در سال زراعی جاری ارقام زودرس و میان‌رس در اختیار کشاورزان قرار گرفت و تاکنون 170 هکتار از مزارع مازندران به کشت آفتابگردان اختصاص یافت.

حسن عنایتی افزود: ارقامی در اختیار کشاورزان قرار گرفت که تا 90 روز به مرحله رسیدگی و برداشت می‌رسد.

وی ادامه داد: علاوه بر ارقام کشت شده "برزگر، فرخ، هایسان 25"، ارقام "فانتازیا، اسکار، دوکا و نواک" از دیگر بذرهایی است که وارد چرخه کشت شده که در استان مورد کشت قرار گرفت و در برخی از مزارع در مرحله رسیدگی و آماده برداشت است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: زود‌رس بودن و افزایش پتانسیل تولید و روغن از مزایای ارقام جدید آفتابگردان است.

عنایتی با بیان اینکه یک‌هزار و 185 کیلوگرم بذر ارقام وارداتی بین کشاورزان توزیع شد، گفت: امسال هر کیلوگرم آفتابگردان با قیمت تضمینی 2 هزار و 451 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود که رشد 14 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

وی اظهار کرد: شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور متولی خرید آفتابگردان در مازندران است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: آفتابگردان دارای 48 درصد روغن است که به‌عنوان کشت بهاره محسوب می‌شود و کشاورزان با رعایت تناوب کشت در مزارعی که گندم و جو کشت می‌شود این محصول را کشت کنند.

عنایتی با بیان اینکه کشت آفتابگردان در مازندران باید از نیمه اسفندماه آغاز شود تا عملکرد مناسب داشته باشیم، تصریح کرد: کشاورزان می‌توانند در هر هکتار از مزارع آفتابگردان  5 کندو عسل قرار دهند که بر این اساس 50 تا 100 کیلوگرم عسل عاید کشاورزان می‌شود.

وی یادآور شد: آفتابگردان هم در دشت و هم در ارتفاعات قابلیت کشت دارد.

* امسال آفتابگردان وارداتی در دشت‌ناز کشت شد

مدیر شرکت توسعه دانه‌های روغنی مازندران در این باره به خبرنگار فارس گفت: با توجه به سوابق درخشان کشت آفتابگردان در دهه‌های گذشته سالانه 7 تا 10 هزار تن از مزارع مازندران برداشت می‌شد که تحویل شرکت توسعه دانه‌های روغنی می‌شد اما چند سالی است که هیچ برداشتی نداریم و یا در حد اندک کشت می‌شود.

کیوان فرهنگ‌آسا با بیان اینکه سال گذشته کشت آفتابگردان در مازندران به‌ ندرت انجام شد و حتی یک کیلو‌گرم تحویل شرکت دانه‌های روغنی نشد و کشت اندک هم به‌صورت خود مصرفی کشت می‌شد، افزود: امسال آفتابگردان وارداتی در دشت‌ناز کشت شد.

وی ادامه داد: هنوز به جایی نرسیدیم که کشت گسترده آفتابگردان را در استان توسعه دهیم چراکه این محصول در فصل بهار قابلیت کشت دارد و نیاز فراوانی به منابع آب دارد در همه اراضی توصیه برای کشت نمی‌شود و امیدواریم در سال‌های آینده با سیاست‌هایی که در دست اجرا است روند کشت آفتابگردان در استان افزایش یابد.

مدیر شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی مازندران در پاسخ به این سوال که آیا با تغییر کشت آفتابگردان از بهاره به تابستانه راندمان تولید کاهش پیدا نمی‌کند؟، گفت: صد درصد تولید کاهش پیدا خواهد کرد چراکه در زراعت بهاره به‌دلیل افزایش بارش باران عملکرد محصول افزایش پیدا می‌کند اما در کشت تابستانه به‌دلیل کمبود منابع آبی و اکتفا کردن به بارش باران عملکرد محصول کاهش می‌یابد.

فرهنگ‌آسا با بیان اینکه در طرح دانه‌های روغنی تمامی دانه‌ها تحت‌پوشش بیمه هستند، افزود: ادوات تخصصی کشاورزی در قالب طرح‌هایی که وزارت‌خانه مشخص کرده است 50 درصد به‌صورت یارانه و مابقی با سود اندک در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: دو سال اخیر برای هر هکتار کشت دانه روغنی 2 تا 3 میلیون تومان تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد‌مقاومتی و لزوم رسیدن به خوداتکایی در تولید دانه‌های روغنی و کاهش وابستگی به واردات روغن، کشت این محصول در استان مورد توجه قرار گیرد و ارقام جدیدی برای سازگاری و میزان عملکرد مورد تحقیق قرار گرفته است تا بهترین رقم انتخاب شود و بررسی برای کشت به کشاورزان معرفی شود.