رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

غار الیاس - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

غار الیاس

معرفی :نام غار برگرفته از منطقه ای است كه به لحاظ برخورداری از آرامگاهی با نام درويش الياس، به همين نام خوانده می شود. كاربرد نام غار آس تنگه در محاورات مردم منطقه رايج می باشد. غار در دامنه جنوب غربی دره الياس تنگه واقع شده است. رودخانه چلمه هراز در ژرفای منطقه جريان دارد. جنس سنگ های تشكيل دهنده كوه های اين منطقه آهكی بوده و تعدادی غار كوچك در ديواره های دو طرف دره به وجود آمده اند.
فاصله بين روستای ييلاقی شاهاندشت تا دهانه غار يك راه خاكی مالرو در حدود 2 كيلومتر می باشد. در نزديكی غار آرامگاه عارفی مربوط به دوره سربداران يعنی دوره درويش گرايان قرن هفتم قرار گرفته است كه ساختمان آن در سال های اخير توسط اهالی روستا بازسازی شده و محل مناسبی را برای استقرار كوهنوردانی كه به قصد ديدن غار به منطقه عازم می شوند فراهم آورده است.
ساختمان غار :غار در ارتفاع 2200 متری از سطح دريا و در طول جغرافيايی 51 درجه و 21 دقيقه شرقی و عرض جغرافيایی 35 درجه و 44 دقيقه شمالی واقع شده است. اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رودخانه چلمه هراز در حدود 200 متر می باشد. دهانه بيرونی غار بسيار وسيع و قوسی شكل بوده و دارای عرضی در حدود 15 متر و ارتفاع بيش از 8 متر می باشد. هوای درون غار مرطوب و دارای خنكی مطلوبی است. دهانه اصلی ورود به غار به دليل ريزش سنگ به صورت حفره كوچكی درآمده و ورود به غار از ميان آن به سختی صورت می گيرد. غار از 5 نوع فضا تشكيل شده است: دهليزها، دالان ها، تالارها، دخمه ها و مكان های ريزشی. پس از دهانه ورودی، دهليز تنگ و باريكی به طول 30 متر قبل از دالان متصل به تالار اصلی قرار دارد. ريزش سنگ در گذشته موجب شده عبور از دهليز به سختی و به طور خميده ميسر گردد. دالان متصل به دهليز چندين متر طول دارد و به تالار اصلی غار باز می شود.
اين تالار به ابعاد حدودی 15 در 20 متر و ارتفاع 30 متر است كه سقف آن در گذشته ريزش كرده و تخته سنگ های بزرگ كف تالار حاصل اين ريزش می باشد. بدنه غار در بخش ميانی و انتهایی پوشيده از غار سنگ های نخودی و گل كلمی است كه بر اثر لغزش قطره های آب محتوی بی كربنات كلسيم و فراهم شدن شرايط برای رسوب گذاری كربنات كلسيم پديد آمده اند.
ديوارها، سقف و كف غار از ستون، آبشار سنگها و چكنده ها و چكيده های بسيار زيبا تشكيل شده و جلوه خاصی به غار بخشيده اند، ولی متأسفانه تعداد زيادی از استالاگميت ها و استالاكتيت ها توسط بازديدكنندگان تخريب شده اند. همچنين در طول گذر از غار چندين چكنده (استالاكتيت) و چكيده (استالاگميت) به طول بيش از 5/1 متر مشاهده می شود. در كف غار نيز چندين گودال آب مشاهده می شود كه حاصل ريزش قطرات آب از سقف غار است.
طول غار از دهانه تا ابتدای دهليز آخر كه احتمالاً پايان غار نيز نمی باشد در حدود 300 متر است. بازديد از غار الياس تنگه نيازمند وسايل فنی و نيز مهارت است، چرا كه در اين غار گاهی می بايست به حالت خزيده و با دست به دست دادن وسايل از دهليزهای تنگ عبور كرد. به علت شرايط جغرافيایی منطقه بهترين زمان بازديد از غار فصل بهار و تابستان می باشد. ارزش های زمين شناسی غار و برخورداری از چكنده ها، چكيده ها، آبشار سنگ ها و ستون های بسيار زيبا در غار زمينه را جهت انجام فعاليت های حفاظتی، علمی، پژوهشی و گردشگری فراهم آورده است.
جاذبه های گردشگری مسير دسترسی به غار :
1- قلعه ملك بهمن: عظيم ترين و عجيب ترين بنای تاريخی ایران و لاريجان است. تاريخ بنای قلعه مربوط به دوره ساسانيان بوده و آخرين دودمانی كه بر اين قلعه و اطراف آن حكومت كردند از خانواده ژاماسبيان بودند. بنای قلعه بر روی تخته سنگی به ارتفاع 220 متر بالاتر از اراضی روستای شاهاندشت ساخته شده است. اين قلعه توسط شاه عباس كبير محاصره و تخريب شد.
2- آبشار شاهاندشت: اين آبشار در مجاورت قلعه ملك بهمن واقع شده و دارای ارتفاع بيش از 100 متر از محل ريزشگاه اول می باشد و همين امر باعث گرديده كه از نقاط ديدنی منطقه لاريجان محسوب شده و همه ساله تعداد زيادی توريست داخلی و خارجی را به خود جلب نمايد.
3-رودخانه حفاظت شده هراز كه زيستگاه ماهی كمياب و حمايت شده قزل آلای خال قرمز می باشد.
4- آرامگاه درويش الياس: آرامگاه عارفی از گزنك مربوط به دوره سربداران يعنی دوره درويش گرايان قرن هفتم.
5- طبيعت زيبای كوهستانی منطقه.
پوشش گياهی منطقه :
برخورداری از شرايط اقليمی مناسب و آب فراوان، موجب تنوع پوشش گياهی در منطقه شده است، به گونه ای كه تاكنون بيش از 300 گونه گياهی در منطقه شناسايی شده است. از مهمترين گياهان مسير دسترسی به غار و محيط پيرامون آن می توان به زرشك، پونه، سماق، گلپر، كما، چای كوهی، گزنه، آويشن، كاكوتی، شيرين بيان و علف چشمه اشاره كرد. وجود رطوبت و دمای مناسب در دهانه ورودی غار موجب رشد گياه سرخس در قسمت ورودی غار شده است.
حيات وحش منطقه :
به طور كلی منطقه و كوه های اطراف آن به لحاظ برخورداری از تنوع گياهی و اقليمی و شرايط اكولوژيكی متنوع دارای حيات وحش غنی و ارزشمندی است. از گونه های جانوری مهم منطقه می توان به پازن، پلنگ، خرس قهوه ای، آگامای قفقازی، كبك، بادخورك كوهی و مرغ حق اشاره كرد. همچنين در محيط درونی غار، خفاش بال سفيد و انواع حشرات از قبيل عنكبوت می زيند كه آثاری از آنها در لايه های بيرونی قنديل های آهكی به چشم می خورد.

 

 

 

 تازه ها