جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

عیدانه (ویژه عیدفطر) - نمایش محتوای صدا

 

 

عیدانه (ویژه عیدفطر)

نویسنده و تهیه کننده: هنگامه داودی

گوینده : مریم دلفانی

صدابردار:شهرام حق شناس 

گزارشگر: ملیحه امیری

آیتم شعر: حمید حمزه نژاد

حکایات : میلاد شوکاییان


عیدانه ویژه برنامه حلول ماه شوال و فرا رسیدن عید سعید فطر به تهیه کنندگی هنگامه داوودی است روز جمعه 25 خردادبه صورت ضبطی از ساعت 11:30 به مدت 30 دقیقه از صدای مرکز مازندران پخش می شود.
عید سعید فطر، از شمار اعیاد بزرگ اسلامی است که به دلیل اهمیت و عظمت خاص آن، در روایات اسلامی برای این روز دعاها و اعمال خاصی ذکر شده است. تمامی مسلمانان که یک ماه روزه و تسلط بر غریزه ها و خواسته های نفس را به منظور اطاعت از خواست الهی پشت سر گذاشته اند، پایان این برنامه عظیم عبادی را جشن می گیرند و طبیعی است که ماهی به عظمت و شکوه رمضان که سراسر فیض و برکات الهی در آن نازل می شود، عیدی به بزرگی فطر می طلبد. البته باید به این حقیقت توجه داشت که بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام این روز، برای کسی عید است که روزه اش قبول و نماز و عبادتش پذیرفته گردد. و آنان که در استفاده صحیح از برنامه انسان ساز ماه رمضان کوتاهی کردند، در پشیمانی و حسرت به سر می برند.
عید، روزی است که خداوند برای جوایز رحمانی اش و انعام رحیمی خویش از میان روزها برگزید، روزی که بندگان بعد از یک ماه اعتراف به بندگی و طلب آمرزش و عرض نیاز و تمنا، فراتر از ظن و گمانشان اعطا می کند.
فطر، عید اولیاء الله و روزه دارانی است که گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و در این روز فرا خوانده شوند تا جوایز و هدایان را دریافت کنند.
از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمود: «إِذَا كَانَ‏ صَبِيحَةُ يَوْمِ‏ الْفِطْرِ نَادَى مُنَادٍ اغْدُوا إِلَى جَوَائِزِكُمْ؛ زمانی که صبح روز عید فطر می شود منادی [از آسمان] ندا می کند، صبح زود به دنبال گرفتن جوایزتان باشید.
اولین روز از ماه شوال عید سعید فطر است که به آن «روز رحمت» نیز گفته اند؛ زیرا در آن روز خداوند متعال بر بندگان خویش رحم نموده و آنان را مورد توجه و عنایات ویژه خویش قرار می دهد.
فطر، چیدن میوه‌هایی است که از فطرت می‌جوشد.فطر، سپاس نعمتی است که در رمضان نازل شده است.
عید فطر، پاداش افطارهای خالصانه و به‌جاست؛مهر قبولی انفاق‌های به قصد قربت و در حقیقت، پایان‌نامه دوره ایثار و گذشت است.
عید، میعادی در زمان است و فطر، میثاقی با فطرت، زیرا رمضان، دعوتی است به بازیافتن خودِ گمشده و ندایی است
برای توجه به خدای فراموش شده.

آیتمهای برنامه :
متن ، گزارش، بحث کارشناسی، سرود و ترانه و ... .

سال تولید: 1397


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو