جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

عملیات رهاسازی بچه ماهی‌ها در رودخانه‌های مازندران آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

عملیات رهاسازی بچه ماهی‌ها در رودخانه‌های مازندران آغاز شد

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات مازندران گفت: عملیات رهاسازی بالغ بر ۶۵ میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مهم استان آغاز شد.

عملیات رهاسازی بچه ماهی‌ها در رودخانه‌های مازندران آغاز شد

عباس شیخ‌تبار امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: بالغ بر 65 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در 70 هکتار استخر پرورش داده شد و عملیات رهاسازی آنان در 22 رودخانه مهم مازندران از روز یک‌شنبه 9 خرداد ماه امسال آغاز شد.

وی افزود: 50 درصد این ماهی‌ها برای رودخانه‌های غرب و 50 درصد برای رودخانه‌های شرق مازندران هستند.

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات مازندران با اشاره به مشارکت جامعه صیادی، اضافه کرد: خودرو برای حمل ماهی‌ها به رودخانه‌ها و مقاصد مشخص که از سوی کمیته رهاسازی بچه ماهی‌ و براساس ظرفیت و مواد غذایی موجود در رودخانه و دبی آب مورد نیاز تعیین شده، با مشارکت جامعه صیادی تأمین شد.

شیخ‌تبار افزود: سه دستگاه کامیون با تانکرهای مجهز به دستگاه اکسیژن و هواده برای انتقال مطلوب ماهی به رودخانه‌های حوزه غرب مازندران در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: همچنین در محل رهاسازی بچه ماهی‌ها در رودخانه‌ها مسؤولان و کارشناسان شیلات و مقامات محلی حضور دارند تا فرهنگ‌سازی لازم برای حفاظت از بچه ماهی‌ها صورت گیرد.

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات مازندران بیان کرد: با توجه به نزدیک شدن فصل گرما و تراکم ترافیک جاده‌ای پیش‌بینی ما این است که زمان رهاسازی به دو ماه و یا بیشتر فراتر نرود.

شیخ‌تبار در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا این میزان رهاسازی بچه ماهی کافی است، اظهار کرد: این میزان رهاسازی در دریای بی‌پایان رهاسازی می‌شود اینکه در سبد صیاد مازندرانی باشد یا خیر به معنای نبود ماهی و ذخیره آن نیست.

وی تصریح کرد: طی سه سال آینده 10 درصد ضریب بازگشت شیلاتی با 6.5 میلیون قطعه ماهی یک کیلوگرم پیش‌بینی می‌شود.

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات مازندران در پایان با تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه غرب استان، خاطرنشان کرد: همچنین کمک به تکثیر طبیعی گونه ماهی‌های سفید و کپور در دستور کار قرار دارد.