علیرضا اکرمی

استاد علیرضا اکرمی از اساتید برتر کشور در هنر خوش نویسی
این استاد خوشنویسی برای نخستین بار در کشور قرآن را به زبان لاتین کتابت کرده، و نوشتن این خط را از روی نوشته های روی جعبه های ادکلن و مجله های خارجی آغاز کرد و با تمرین فراوان موفق به یادگیری آن شد و در این مسیر سختی هایی فراوانی کشید،
استاد هنر خوش نویسی را همزمان با آغاز جنگ تحمیلی از دوران نوجوانی آغاز کرد و با نوشتن جملات کوتاه برای رزمندگان مشغول به امورات فرهنگی شد.
استاد اکرمی به عشق دفاع از کشور به عنوان یک بسیجی وارد جبهه شد و وقتی گفتند: «هر کس خوش‌خط است، خود را به قسمت امور تبلیغات معرفی کند.» وی هنرش را پنهان  کرد اما وقتی فرمانده لشکر 25 کربلا به طور اتفاقی خطش را دید، گفت: «نیاز امروز ما به هنر شما بیشتر است، برای جنگیدن نیرو به اندازه کافی داریم.» و او هم به تبعیت از فرمانده وارد بخش تبلیغات جنگ شد.
استاد دانشگاه هنر مازندران تاکنون 4 هزار و پانصد اثر به موزه های داخلی و خارجی  اهدا کرده و در حال حاضر مشغول به کتابت قرآن مجید به زبان لاتین می باشد .
وی در طول زندگی سعی کرد تا بتواند آثاری به اماکن فرهنگی مذهبی هدیه کند و تاکنون 522 اثر قرآنی و 50 چلیپا به کتابخانه و موزه امام رضا(ع) در مشهد مقدس اهدا کرد. همچنین 180 اثر و 235 چلیپا به کتابخانه حضرت معصومه(س) در قم، 122 اثر از مجموعه شعرهای خواجوی کرمانی و 180 اثر از مجموعه غزلیات نظامی کنجوی به موزه عبدالعظیم شهر ری، 311 اثر قرآنی به کتابخانه ملی ایران در تهران، 237 اثر خوشنویسی به کتابخانه موزه مجلس شورای اسلامی تهران، اهدا کرد.
استاد خوشنویسی 150 اثر قرآنی به کتابخانه مرکزی گرگان و 100 سرمشق نستعلیق به پژوهشکده مینودشت استان گلستان، 120 اثر برگزیده اشعار سعدی به موزه کاشان، 100 اثر برگزیده سعدی به موزه یاسوج، 120 شعر از هاتف اصفهانی به موزه یزد، اثری از اشعار شاعران به موزه زاهدان، 100 اثر بیدل دهلوی به موزه بندرعباس، 100 اثر شعر قیصر امین پور به موزه معاصر اهواز، 100 اثر قرآنی و شعر حافظ به موزه کردستان و قصیده های قرآنیه در ستایش حضرت علی(ع) و قطعاتی از شعرهای حافظ شیرازی به موزه شاهچراغ شیراز و 122 اثر از قطعات شاه نعمت الله ولی به موزه ساری و آثار را نیز به موزه اردبیل اهدا کرد.
این هنرمند مازندرانی پس از پایان تحصیلات در رشته هنر گرافیک، پایان نامه خود را با عنوان تاریخ خوش نویسی و مجموعه سطرنویسی و خط خوشنویسی و زیبایی در آن به پژوهشکده اداره کل آموزش و پرورش گرگان اهدا کرد.
استاد اکرمی در حال حاضر کتابت 20 جز قرآن مجید را به پایان رسانده و تا پایان سال کارش به اتمام می رسد.
استاد علیرضا اکرمی متولد سال 1345 و حاصل ازدواج او با همسر معلمش 2 فرزند است.

 

Alireza Akrami, Calligraphy Master
Alireza Akrami is one of the prominent calligraphy masters in Iran. He began learning and practicing calligraphy from when he was a teenager. He wrote some sentences and slogans for the soldiers and fighters during the Iraqi imposed war against Iran which is known as sacred defense.  He made handwriting from holy Koran in English letters for the first time in the country. He practiced calligraphy of English very hard since it was not his mother tongue, and he did not learned or worked on it before, so it took lots of time and efforts.

Loading the player...
جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام وخداقوت خدمت شما استادبزرگوار وگرانقدر باعث... حسین حطیطه ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ ۱۱:۵۶

حسین حطیطه
سلام وخداقوت خدمت شما استادبزرگوار وگرانقدر باعث افتخارید شما/

بسیارزیبا
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ ۱۱:۵۶

تازه ها