جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

علوی و اوقافی بودن اراضی از مشکلات متقاضیان اسناد مالکیت است - نمایش محتوای خبر

 

 

علوی و اوقافی بودن اراضی از مشکلات متقاضیان اسناد مالکیت است

ولی عبدی کمیشانی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در مواجه با املاک از نظر اوقاف باید به دو دسته تقسیم کنیم، املاکی که دارای سوابق وقفی هستند و املاکی که سابقه وقفی ندارند.

وی اظهار داشت: درباره مورد اول و املاکی که در سوابق ثبتی دارای سابقه اوقافی هستند، در هنگام صدور سند از اوقاف استعلام می شود و پس از جلب نظر و موافقت اوقاف، سند مالکیت متقاضی با کسر سهم اوقاف صادر می شود که در این قسمت مشکل چندانی نداریم.

وی عنوان کرد: درباره دسته دوم که سوابق ثبتی مبنی بر اوقافی بودن املاک وجود ندارد، هنگام صدور سند از اوقاف استعلام نمی شود و برای متقاضی پس از بررسی و انجام آگهی، سند صادر می شود.

عبدی کمیشانی یادآورشد: در این هنگام، اوقاف در مهلت قانونی می تواند به عنوان معترض وارد شود و دادخواست اعتراض را ثبت کند و بعد از صدور سند اگر اوقاف نظری داشت می تواند از طریق دادگاه درخواست ابطال سند را داشته باشد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران یادآورشد: اخیرا نسبت به برخی از جاها، آرایی را اوقاف صادر کرده که بر اساس کمیسیون ماده 2 قانون ابطال فروش رقبات و اراضی موقوفه صادر شد.

وی یادآورشد: در این کمیسیون هیئتی پیش بینی شد که می توانند درباره املاکی که سابقه وقف داشتند و غیرشرعی بفروش رفتند، اظهار نظر کنند.

عبدی کمیشانی افزود: این هیئت احکام را بصورت ماهوی رسیدگی کرده و رای داده که ملک وقف است و در این زمینه، اختلافی که ما داریم اینست که این هیئت از نظر ما صالح به رسیدگی به اصل وقفیت نیست و رسیدگی به این موضوع در صلاحیت محاکم عمومی است که رسیدگی داشته باشد.

وی افزود: این هیئت باید رسیدگی کند که ملکی بفروش رفته غیرشرعی فروخته شده یا نه.

تشکیل کارگروه مشترک با اوقاف

مدیرکل ثبت اسناد  املاک مازندران از تشکیل کارگروه مشترکی ثبت با اوقاف استان خبر داد و گفت: در این کمیسیون، موضوعات اختلافی بررسی می شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران درز مینه اراضی بنیاد علوی گفت: متقاضیان این املاک برای دریافت سند باید نظر بنیاد علوی را جلب کنند و در سالهای گذشته با پرداخت مبلغ جزیی برای انتقال ملک موافقت می شد ولی در چند سال اخیر با تغییر قوانین بنیاد، ارزش روز ملک را ارزیابی می کنند و باید مالک مقداری از ارزش ملک را به بنیاد پرداخت کند تا موافقت شود.

وی افزود: یکی از مشکلاتی این است که این فرد ملک را قبلا مالک را خریداری کرده است و دوباره باید با پرداخت بخشی از ارزش ملک، آن را از بنیاد علوی خریداری کند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران یادآورشد: در سفر چند سال گذشته مقام معظم رهبری به چالوس، نامه ای از سوی نمایندگان مجلس خبرگان و مسئولان ارشد استان تهیه و تقدیم شد و رهبر انقلاب نیز به هیئت امنا دستور دادند تا با مردم مدارا شود و بنیاد نیز اقداماتی در این زمنیه انجام داده است.

وی اظهار داشت: به هر حال، مشکل دریافت سند برای اراضی بنیاد علوی همچنان وجود دارد و بسیاری از شهرهای استان دارای سابقه بنیاد علوی هستند.

وی تصریح کرد: بنیاد باید بصورت شفاف تر تصمیم گیری کند و مداری بیشتری با مردم داشته باشد.