رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

عشایر استانهای کشور به لاریجان آمل کوچ کردند - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

عشایر استانهای کشور به لاریجان آمل کوچ کردند

عشایر استانهای کشور به لاریجان آمل کوچ کردند


بخشدارلاریجان شهرستان آمل ازآغاز کوچ بهاره عشایر برخی استانهای کشور به مراتع مناطق ییلاقی این بخش خبر داد.

عشایر استانهای کشور به لاریجان آمل کوچ کردند

ولی محمد فضلی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: امسال حدود 500 بهره بردار عشایر از استانهای سمنان ، مازندران ، تهران و البرز با بیش از 300 هزار راس دام سبک به مراتع ییلاقی بخش لاریجان کوچ کردند.

وی افزود: عشایر دامدار گله های گوسفند خود را جهت اسکان و تحلیف دام به حدود 90 سامان مرتعی ییلاقی از پیش تعیین شده در مراتع نمارستاق ، بهرستاق ، دلارستاق ، زیار ، پلور، و روستاهای خشواش ، کپین، هلی چال ، لویجان ، توران کلا و گزنا سرا بخش امامزاده عبداله کوچ و مستقر می کنند.

بخشدارلاریجان آمل اضافه کرد: عشایر کوچنده تا نیمه دوم شهریورماه و با نزدیک شدن به خنکی وسرمای نسبی هوا در مراتع لاریجان حضور خواهند داشت.

فضلی، با بیان اینکه در بخش کوهستانی لاریجان آمل بیش از 100هزارهکتار مرتع برای چرای دامها وجود دارد، اضافه کرد: امسال به علت بارندگی های مناسب در ماه های گذشته وضعیت مراتع بخش لاریجان از وضعیت مناسب تری برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه برای سلامت دامهای از بیماریهای واگیردار، دام های عشایر کوچنده با واکسینه به مراتع لاریجان منتقل شدند، تصریح کرد: ماموران دامپزشکی ومنابع طبیعی درایستگاه های ورودی مراتع حضور واز ورود دام های آلوده به مراتع جلوگیری می کنند.

بخشدارلاریجان آمل با بیان اینکه بخشی از تامین آب مورد نیاز عشایر ونیز دام ها در سالهای گذشته انجام شده است خاطرنشان کرد: در یک منطقه به نام بلارو که در حدود 10کیلومتر طول خط انتقال است آب مورد نیاز عشایر به وسیله تانکرهای سیارانجام می شود.

بخش کوهستانی لاریجان آمل از مناطق مستعد برای تولید فرآوردهای دامی مازندران است که در مسیر آمل به تهران در محور هراز واقع شده است.