جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

عدم وجود مکان مناسب برای نمایش 13 هزار اثر تاریخی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

عدم وجود مکان مناسب برای نمایش 13 هزار اثر تاریخی در مازندران

جانشین نمایشگاه عکس ایثار ارزش‌های دفاع مقدس مازندران گفت: 13 هزار اثر تاریخی در مازندران داریم که در کارتن‌های سربسته خاک می‌خورند و جایی برای نمایش آنها وجود ندارد تا مردم و گردشگران از آن بهره گیرند.

عدم وجود مکان مناسب برای نمایش 13 هزار اثر تاریخی در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، علیرضا یدالله‌پور در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه عکس ایثار در این شهرستان، اظهار کرد: امروزه کشورهای آزادی‌خواه دنیا با الگوگیری از انقلاب اسلامی و رشادت شهدا دست به ایستادگی مقابل زورگویان و زورخواهان جهان هستند.

وی افزود: از زمان قاجار تاکنون شاهد دو فرهنگ و الگو هستیم که یکی از آنها موضوع غرب‌گرایی و دیگری فرهنگ تعالی اسلامی است که هر دو فرهنگ در تضاد با هم بوده و بین آنها تناقض وجود دارد.

جانشین اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با اعلام اینکه این دو فرهنگ در زمان قاجار اهمیت زیادی داشتند، گفت: در آن زمان وضعیت کشور نامساعد بود و بیشتر غرب‌گرایی رونق داشت تا در زمان پهلوی اول با ایجاد حوزه‌های علمیه فرهنگ تعالی اسلامی ایجاد شد و اسلام رشد زیادی داشت.

این مسؤول با بیان اینکه دنیای غرب امروزه برای اشاعه فرهنگ غربی بیکار نیست، یادآور شد: 13 هزار اثر تاریخی در مازندران داریم که در کارتن‌های سربسته خاک می‌خورند و جایی برای نمایش آنها وجود ندارد تا مردم و گردشگران از آن بهره گیرند.

یدالله‌پور با اشاره به اینکه زمین برای ایجاد پارک موزه دفاع مقدس اختصاص پیدا کرد تا این آثار با ساخت فضایی مناسب وارد میدان شده و عموم مردم از آن بهره‌مند شوند، ادامه داد: آمل از شهرهای مهم و تاریخی در کشور است که از گذشته تاکنون مورد توجه بسیاری از افراد بوده است.

وی با اشاره به حماسه اسلامی مردم آمل و وقایع جنگل، اظهار کرد: ششم بهمن سال 1360 یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخی است که امام امت در شرایط حساس آن زمان به‌خوبی از این رویداد ارزشمند در وصیت‌نامه سیاسی الهی خود یاد کردند.

جانشین اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با اشاره به حساسیت آمل و مدافعین جنگل، افزود: در آن زمان اتحادیه کمونیست‌ها با راه‌اندازی هشت شاخه در کشور فعالیت داشته و با هدف زیادی گام برمی‌داشت تا ایران به پنج قسمت تقسیم‌بندی شود.

وی خاطرنشان کرد: در وقایع متعدد جنگل آمل 143 شهید تقدیم اسلام و قرآن شد که 40 شهید آن در روز ششم بهمن سال 1360 به شهادت رسیدند.

یدالله‌پور با اعلام اینکه مباحث مربوط به ایثار و شهادت در سطح کشور کم نیست و این مباحث تمامی ندارد، تصریح کرد: شهید بزرگ روح‌الله سلطانی نمونه بارز ایثار و شهادت در دفاع از مرزها است که در راه اسلام دست به معامله با خداوند زد.

وی گفت: برای نسل جوان و نوجوان امروز جامعه که ایام شکوهمند انقلاب اسلامی و جنگ هشت‌ساله تحمیلی را درک نکردند باید رشادت‌ها، شهادت‌طلبی‌ها، دشمن‌ستیزی و دلیرمردی‌ها بازگو شود تا قدر و منزل کشورمان را بیشتر از گذشته بدانند.