رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

عدم مدیریت زباله‌ها فاجعه زیست‌محیطی به دنبال دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

عدم مدیریت زباله‌ها فاجعه زیست‌محیطی به دنبال دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل به نقل از روابط عمومی شهرداری آمل، احمد امیرسلیمانی از اقدامات در حوزه مدیریت زباله‌ها در شهر تهران بازدید کرد.

وی در این بازدید که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل همراه بود با اشاره به اینکه سالانه برای جابه‌جایی زباله‌ها در آمل هزینه سنگینی صرف می‌شود، بیان داشت: اگر این حجم زباله به درستی مدیریت نشود می‌تواند در آینده نه چندان دور به یک فاجعه زیست محیطی تبدیل شود.

شهردار آمل گفت: گسترش فرهنگ شهرنشینی و روی آوردن مردم به مصارف آماده و تولید روز افزون زباله در شهرها سبب شده تا بهداشت شهرها و سلامتی شهروندان و دفع اصولی زباله و بازیافت به یکی از دغدغه‌های جدی و مهم مدیریت شهری تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: بازدید از این مراکز در شهرهای بزرگی که به این مهم پرداخته‌اند و ارتباط با سرمایه‌گذارانی که در این زمینه فعالیت دارند در دستور کار شورای اسلامی شهر آمل و شهرداری قرار گرفته است.

شهردار آمل با اشاره به اینکه در بعضی از شهرهای بزرگ با بهره‌برداری از واحد تولید انرژی از زباله بخشی از زباله‌ها تبدیل به انرژی پاک می‌شوند، افزود: اما هنوز باید ظرفیت‌های بیشتری برای تولید انرژی از زباله‌ها ایجاد شود تا تمام زباله‌ها زیرپوشش قرار گیرند و باید دانست که شهرداری‌ها در این میان به تنهایی نمی‌توانند برای ساماندهی پسماندهای شهری گام بردارند.

این مسئول بیان کرد: جدای از همکاری و تعامل نهادهای قانونگذاری، اجرایی و نظارتی، ساماندهی پسماند نیازمند مشارکت عموم مردم و نخستین گام نیز طرح تفکیک زباله از مبدأ باید مد نظر مدیریت شهری قرار گیرد.

امیرسلیمانی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف پیش روی شهرداری‌ها، جداسازی و تفکیک پسماند‌ها در مبدأ، توسط شهروندان و در مقصد، توسط شهرداری‌ها است، تصریح کرد: باید تعریف و دید درستی به مردم در زمینه پسماند داده شود و فرهنگ مبتنی با این موضوع را در جامعه، نهادینه کنیم.