جهش تولید | پنج‌شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۹

عباس‌آباد فاقد شبکه مستقل آب و فاضلاب روستایی است - نمایش محتوای خبر

 

 

عباس‌آباد فاقد شبکه مستقل آب و فاضلاب روستایی است

جعفر طیبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در عباس‌آباد به بیان وضعیت کنونی این شرکت پرداخت و اظهار داشت: عباس‌آباد فاقد شبکه مستقل آب و فاضلاب روستایی است.

وی بیان داشت: حوزه کاری این شرکت شهرستان‌های عباس‌آباد و تنکابن است و با گذشت چهار  سال از تأسیس شهرستان عباس‌آباد شعبه‌ای مستقل در این شهرستان نداریم و آب و فاضلاب روستایی با داشتن 11 نفر پرسنل در دو شهرستان مشغول به فعالیت است.

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان‌های عباس‌آباد و تنکابن درباره ضدعفونی کردن آب شرب خاطرنشان کرد: آزمایشگاه آب در شهرستان تنکابن به صورت مداوم آب روستاهای تحت پوشش را نمونه‌برداری کرده و وضعیت میکروبی و شیمیایی آن را بررسی می‌کند و شهرستان تنکابن به دلیل قرار گرفتن در مرکزیت در زمینه ضدعفونی کردن آب به شهرستان‌های رامسر، عباس‌آباد، چالوس و نوشهر سرویس‌دهی می‌کند.

طیبی با اشاره به مشکلات آب منطقه تصریح کرد: نامناسب بودن کیفیت آب چاه‌ها و چشمه‌ها به علت نداشتن سفره‌های زیرزمینی مناسب و غنی، کافی نبودن آب و آهن بالای آن و ایجاد رسوب در مسیر، کاهش آب چشمه‌ها به دلیل بارش کم باران در سال جاری و بالا رفتن کدورت آب چشمه‌ها با بارش طولانی مدت در برخی فصول، افزایش مصرف آب در تابستان به دلیل ورود گردشگران و استفاده از آب شرب به منظور آبیاری زمین‌ها و باغات کشاورزی و گل و گیاه از جمله دلایل کاهش آب شرب و چالش‌های موجود آب و فاضلاب روستایی است.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان‌های عباس‌آباد و تنکابن با اشاره به فرسودگی 900 کیلومتری شبکه آبرسانی اظهار داشت: بیشتر این شبکه در اوایل انقلاب اجرا شده در حالی که عمر مفید آن 20 تا 25 سال بوده و 60 درصد آن فرسوده است که این امر سبب هدر رفت و آلودگی آب می‌شود.

وی به مشکلات اقتصادی موجود در این شرکت اشاره کرد و افزود: قیمت تمام شده هر متر مکعب آب طبق نظر کارشناسان مبلغ 900 تومان است که به طور متوسط فقط حدود 100 تومان از این مبلغ توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی دریافت می‌شود ضمن اینکه آب و فاضلاب شهری سه برابر این هزینه را از مشترکین دریافت می‌کند.

این مسئول اضافه کرد: دلیل کاهش هزینه، حمایت دولت از روستاییان است، از طرفی مبلغی به عنوان کمک زیان پرداخت می‌شود که جبران زیان ما نمی‌شود و این مبلغ هر ساله کاهش می‌یابد.

طیبی ادامه داد: با این وجود جای تأسف دارد که برخی از مشترکان این مبلغ کم را نیز پرداخت نمی‌کنند طوری که حدود 280 میلیون تومان طلبکار هستیم و این در حالی است که آب پس از استخراج از چشمه و چاه، هزینه‌هایی شامل هزینه نگهداری، اتصالات، آزمایش و برق دارد.

مدیر آب و فاضلاب شهرستان‌های عباس‌آباد و تنکابن یادآور شد: آب و فاضلاب روستایی یک شرکت است و مانند ادارات دولتی، سرفصل اعتباری ندارد و از محل آب بها هزینه‌های اداری و حقوق کارمندان را تأمین می‌کند پس وقتی آب بها به موقع وصول نشود در ارایه خدمات خدشه وارد می‌شود.

طیبی، هدف آب و فاضلاب روستایی را تحت پوشش قرار دادن تمام روستاها و نظارت بر کیفیت آب آن روستاها عنوان کرد و متذکر شد: در حال حاضر به دلیل نواقص موجود شرایط برای تحت پوشش قرار دادن روستاها وجود ندارد تا آب شرب بهداشتی سالم تحویل روستاییان شود زیرا تحت پوشش قرار دادن به سادگی محقق نمی‌شود و بسیاری از روستاها مشکل اساسی مانند کمبود آب و شبکه فرسوده دارند و بنابراین باید ابتدا این روستاها به عنوان پروژه پیشنهادی مطرح شوند و پس از تأمین اعتبار اصلاح گشته و سپس تحت پوشش قرار گیرند که با این روند اعتبارات، سال‌ها طول می‌کشد.

وی در پایان تأکید کرد: از روستاییان تقاضا داریم آب‌بهای خود را به موقع پرداخت کنند تا خدمات بهینه برای‌شان انجام شود.

{jcomments off}