سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

عامل 90 درصد آتش‌سوزی در جنگل‌های چالوس انسانی است - نمایش محتوای خبر

 

 

عامل 90 درصد آتش‌سوزی در جنگل‌های چالوس انسانی است

مهرداد خزایی‌پول امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در چالوس اظهار داشت: از آنجایی‌ که بخش اعظمی از جاده کندوان از دل جنگل‌ها عبور می‌کند، بنابراین به شکلی تفرجگاه مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به شمال کشور و منطقه مازندران را دارند تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه حضور شکارچیان در مناطق جنگلی و دامان طبیعت نیز در بروز حریق احتمالی تاثیرگذار باشند افزود: وقتی عوامل انسانی برای استراحت و تفریح به دامن جنگل و طبیعت می‌روند معمولا برای تهیه غذا اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند و در پایان مدت استراحت خود که قصد ترک جنگل را دارند به دلیل عدم آگاهی لازم و بعضا سهل‌انگاری‌ها در خاموش کردن آتش موجب بروز حریق بر اثر وزش باد می‌شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی چالوس با اشاره به اینکه عمده آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها با هماهنگی ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهرهای پول کجور، چالوس و مرزن‌آباد مهار می‌شود اظهار داشت: قسمت اعظم مناطق جنگلی در حوزه استحفاظی اداره منابع طبیعی چالوس با پیش‌بینی‌ها و تمهیداتی که از قبل اندیشیده می‌شود از خطر وقوع آتش‌سوزی‌ها در امان می‌مانند و این در صورتی است که اگر این آمادگی‌ها و پیش‌بینی‌ها را نداشتیم موجب بروز حریق‌هایی بسیار به مراتب بدتر از حریق جنگل‌های گلستان می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: تعداد حریق‌ها در جنگل‌های منطقه بسیار زیاد است که بیش از 90 درصد را عوامل انسانی سبب می‌شود که باید درباره جلوگیری از وقوع حریق در جنگل‌ها فرهنگ‌سازی بیشتری صورت گیرد.

خزایی پول درباره امکانات اطفای حریق گفت: امکانات بسیار کم است و به شکل سنتی آتش را خاموش می‌کنیم و تنها در جاهایی که امکان عبور خودرو وجود داشته باشد از امکانات آتش‌نشانی بهره می‌گیریم.

وی تاکید: اطلاع‌رسانی به‌موقع و هماهنگی با سایر دستگاه‌ها و نهادها درباره وقوع حریق در جنگل‌ها، سبب حضور به موقع نیروها برای جلوگیری از گسترش آتش و خاموش کردن سریع آن می‌شود و انتظار می‌رود همچون همیشه مردم فهیم و طبیعت دوست منطقه ما را در این زمینه یاری کنند.