جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

ظرفیتهای مازندران در عرصه شیلات - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ظرفیتهای مازندران در عرصه شیلات

ظرفیتهای مازندران در عرصه شیلات


ظرفیتهای مازندران در عرصه شیلات

ظرفیتهای مازندران در عرصه شیلات

اهمیت آبزیان برای تنظیم سبد غذایی و همچنین درآمد زائی و اشتغال برکسی پوشیده نیست  در استان مازندران نیز توانمندی های موجود در آبهای داخلی به منظور توسعه فعالیتهای آبزی پروری شامل 17 هزار هکتار از آب بندان ها ، رودخانه های مهم شیلاتی ، چشمه ها و وجود مناطق کوهستانی و همچنین دمای مناسب در منطقه مرکزی، فعالیت های شیلاتی استان را در جایگاه ویژه  و ممتازی در کشور قرارداده است. به گفته مدیرکل شیلات مازندران، بیش از 6 هزار نفر در استان  بطور مستقیم در بخشهای مختلف آبزی پروری مشغول فعالیت هستند.  و شیلات مازندران  4 سال اخیر ر تبه نخست آبزی پروری و مقام دوم در تولید ماهیان سردابی کشور را به خود اختصاص داده است.
حبیب نژاد با بیان اینکه مازندران در سال گذشته بیش از 2 هزار و 500 واحد آبزی پروری در بخشهای مختلف ماهیان گرمابی و سردآبی ، زینتی و خاویاری به تولید آبزیان پرورشی و عرضه آن به بازار فعالیت داشتند افزود: یک سال گذشته، 46 هزار تن ماهیان گرمابی ، 16 هزار تن ماهی سردآبی ، 127 تن ماهی خاویاری پرورشی و حدود 5/2 میلیون قطعه ماهیان زینتی در استان تولید شد.
وی همچنین از تکثیر 83 میلیون قطعه بچه ماهی پرورشی در استان خبرداد و گفت: گردش اقتصادی تولید آبزیاتن پرورشی در سال گذشته بیش از 6 هزار میلیارد ریال بود.
هر چند کارشناسان صنایع شیلاتی، استفاده نکردن از فناوری های روز دنیا برای توسعه فعالیتهای آبزی پروری و کمبود دستگاههای هواده در واحد های آبزی پروری را از مشکلات بزرگ این صنعت می دانند و  معتقدند استفاده از اکسیژن خالص می تواند عملکرد واحد سطح را از 50 تا 60 کیلوگرم به حدود 90 کیلوگرم در هر متر معکب آب برساند اما مسئولان از حمایت های جدی آبزی پروران در استان سخن می گویند.
اکبرزاده از کارشناسان صنایع شیلاتی هم با اشاره به اینکه هم اکنون حدود 25 درصد از شیوه های توسعه این صنعت در مازندران، با استفاده از امکانات و تجهیزات نوین است گفت : متاسفانه در گذشته از دریای خزر فقط در زمینه صید و صیادی استفاده می شد اما امروز در بخش آبزی پروری نیز تعداد زیادی از سرمایه گذاران فعالیت دارند.
وی تعداد قفس های موجود در دریای خزر برای اجرای طرح پرورش ماهی در دریا را حدود 10 باب دانست و با بیان اینکه ظرفیت این طرح در استان تا 50 قفس هم می رسد افزود: اگر در هر مترمکعب به طور متوسط حدود 20 کیلو گرم ماهی استحصال شود می توان هرسال بیش از 50 تن انواع ماهیان خاویاری ، آزاد ، کپور ، و قزل آلا را در هر یک از این قفس ها پرورش داد.
بابائیان کارشناس ارشد اقتصاد کشاورزی هم مدیریت عادلانه در توزیع امکانات واعتبارات برای توسعه این صنعت در تمامی مناطق ساحلی استان را مهمترین راهکار برای استفاده بهینه از ظرفیت آبزی پروری مازندران دانست و تأکید کرد:  بر اساس گزارش های رسمی، دریای خزر ظرفیت مناسبی برای فعالیت در زمینه آبزی پروری تا 200 هزار تن را دارد و توسعه این صنعت زمینه را برای اشتغال دست کم 20 هزار نفر فراهم می کند.
استاندار مازندران نیز  در پیگیری طرح های زیربنایی امور شیلاتی استان گفت: امروز فعالیت در صنعت آبزی پروری و ایجاد سرمایه و کسب روزی حلال دراین حرفه از شاخص ترین مشاغل به شمارمی آید که تحقق این مهم از برنامه های محوری مسوولان استانی است.
ربیع فلاح جلودار  پدیده بیکاری را یکی از چالش ها و مشکلات اصلی این استان برشمرد و تاکید کرد: برای توسعه استان چاره ای جز استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانمندی ها منطقه در نداریم که نمونه بارز آن استفاده از ظرفیت دریا در بخش تولید و پرورش آبزیان است.
وی تصریح کرد: در نامه ای به مسئولان شیلات، جهاد کشاورزی و برنامه ریزی و بوده استانداری بر ضرورت توجه بیشتر به توسعه زیرساخت های شیلاتی و بهره مندی مناسب تر از طرحهای این بخش تأکید و زمینه حمایت جدی تر فعالان این عرصه فراهم شده است تا در این باره دغدغه ها به حداقل برسد.
با توجه به گفته های مسئولان و کارشناسان و نیز سطح رضایتمندی فعالان شیلاتی ماززدران در طرح های ارائه شده مسئولان به نظر می رسد مازندران که  هم  اکنون  قطب  بزرگ  آبزی پروری کشور محسوب می شود با وجود برخی مشکلات همچنان جایگاه نخست خود را در تولیدات این بخش در کشور حفظ و زمینه ارتقاء کمی و کیفی آبزی پروری خود را تقویت کند.