جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

طلای کثیف مازندران از ساختن تا سوختن - نمایش محتوای خبر

 

 

طلای کثیف مازندران از ساختن تا سوختن

درحال حاضر زباله، مهمترین معضل زیست محیطی استان های شمالی کشور است و این استان ها به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و مرطوب، برای دفن زباله با مشکل مواجه هستند.

طبق آمار 75 درصد از زباله مازندران از نوع تر و مابقی آن خشک است که باید همگام با فرهنگ سازی در این زمینه، الگوی مصرف نیز در استان تغییر یابد. زباله های مسکونی نیز 80 درصد پسماند ها را تشکیل می دهند که 70 درصد آن قابل تبدیل به کمپوست است.

یکی ازمهمترین دغدغه های مردم ومسئولان این استان نیز همین مسئله است. درحالی که درعصرکنونی زباله را طلای کثیف می نامند باید پذیرفت که زباله درایران و به ویژه مازندران به معضلی تبدیل شده است که گاهی رنگ وبوی سیاسی وحتی امنیتی به خود می گیرد.

ازسویی دیگر وعده های مسئولان هم بیش ازپیش زمینه افزایش توقعات عمومی و به دنبال آن افزایش نارضایتی مردم را فراهم کرده است.حدود 2سال پیش بود که محمدی زاده رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست کشور درسفر به مازندران کلنگ ساخت 3نیروگاه زباله سوز را درساری، نوشهر و بابل به زمین زد و وعده داد این طرح ها حداکثر تا10ماه به بهره برداری  برسند ،اما با گذشت بیش از دو سال این طرحها به علت مشکلات اداری و اعتباری درهمان  مرحله کلنگ زنی باقی ماند البته پیش ازآن، درسفرنخست هیآت دولت به مازندران ساخت 8 کارخانه کمپوست دراستان به تصویب رسید. طرحهایی که تاکنون فقط یک واحد آن درچالوس افتتاح شد که آن هم با مشکل کمبود بودجه، تجهیزات ونیروی انسانی توانمند برای فعالیت درآن دست وپنجه نرم می کند.

حسن فامیلیان، کارشناس فضای سبز و بهسازی محیط استانداری مازندران  هم با بیان اینکه با ساخت نیروگاههای زباله سوز و  کارخانه کمپوست  در شهرهای استان، کانون های آلوده شهرداری ها تعطیل و به این مکان منتقل می شود، گفت: در ساری، بابل و نوشهر ساخت نیروگاه زباله سوزمطرح است، که با تکمیل این نیروگاه ها درشرق وغرب استان بخشی از برق مورد نیازمنطقه نیز تامین می شود ظرفیت دفع زباله نیروگاه زباله سوز ساری 500 تن و نیروگاه زباله سوزنوشهروچالوس 250 تن است که در صورت ساخت منافع زیادی عاید

مردم استان میشود .

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران نیز گفت: ساخت کارخانه های کمپوست و نیروگاه زباله سوز در استان با مشکل اعتباری مواجه است و هیچ مشکلی از لحاظ زیست محیطی برای تکمیل این طرح ها وجود ندارد.

مقدس با بیان اینکه مالکیت زمین برای ساخت نیروگاه در ساری از سوی شهرداری مشخص و دیوار چینی آن انجام شد و در نوشهر به غیر از مالکیت زمین و دیوار چینی، کارزهکشی به پایان رسید.

معاون سابق عمرانی استاندارمازندران هم با اشاره به این مسائل گفت: در ساخت کارخانجات کمپوست ونیروگاه های زباله سوز استان موفق عمل نکردیم.

سید عیسی هاشمی از اختصاص 41 میلیون دلار برای ساخت و تکمیل دو نیروگاه زباله سوز مازندران ازبانک مرکزی خبر داد و افزود: با این وجود اعتباری پرداخت نشد تا سرنوشت دو نیروگاه زباله سوز مازندران به دولت یازدهم گره بخورد.

این گفته ها و وعده ها درحالی است که به گفته رئیس کمیسیون نظارت، بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهرآمل روزانه بیش از 250تن زباله شهرستانهای آمل، محمودآباد وفریدونکنار از25 سال گذشته تاکنون به مکان کنونی "عمارت " در مسیرجاده هرازآمل حمل

می شود و ظرفیت این مکان کمتر ازدو سال دیگر تکمیل وجایی برای دفن زباله نخواهد بود.

ناییج نژاد با بیان اینکه در این مدت بیش از یک میلیون تن زباله در محل عمارت به شيوه سنتي دفع شد افزود: نفوذ شیرابه های این حجم زباله ، به آبهای زیر زمینی و آلودگی های زیست محیطی آن جبران ناپذیر است و متاسفانه مکان دیگری هم در این شهرستان وجود ندارد تا جایگزین شود.

این درحالی است که یک سرمایه گذار مالزیایی و یک سرمایه گذارچینی برای ساخت نیروگاه های زباله سوز درمازندران اعلام آمادگی کرده اند اما به دلیل پیچ وخم های اداری و مشکلات تحریمی تاکنون موفق به حضور دراین طرح ها نشدند تا این مردم مازندران باشند که شاهد نابودی طبیعت زیبای استان به ویژه جنگل و گسترش بوی آزاردهنده زباله درمحیط زندگی خود باشند و عمل شدن وعده ها و طرح های مسئولان استان را به انتظار بنشینند.