رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

طرح پیشگیری از تنبلی چشم در دو هزارو 500 پایگاه مازندران آغاز شد - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

طرح پیشگیری از تنبلی چشم در دو هزارو 500 پایگاه مازندران آغاز شد

طرح پیشگیری از تنبلی چشم در دو هزارو 500 پایگاه مازندران آغاز شد


طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان سه تا شش سال در بیش از دو هزارو 500پایگاه استان مازندران آغاز شد.

طرح پیشگیری از تنبلی چشم در دو هزارو 500 پایگاه مازندران آغاز شد

به گزارش ایرنا،طرح پیشگیری از تنبلی چشم امروز ( سه شنبه ) با حضور مدیر کل بهزیستی مازندران با به صدا در آمدن زنگ مهد کودک نی نی ناز و اجرای آزمایش چشمان کودکان این مهد کودک در ساری شروع شد.
سعید آرام مدیر کل بهزیستی مازندران در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: این طرح تا پایان آذرماه ادامه دارد.
وی اضافه کرد: پیش بینی می شود تا 85درصد کودکان سه تا شش سال مازندران تحت پوشش این طرح قرار بگیرند.
مدیر کل بهزیستی مازندران تصریح کرد: البته خانواده های مابقی بچه ها به صورت جداگانه و خارج از طرح با مراجعه به پزشکان متخصص چشم ،فرزندان خود را تحت پوشش قرار می دهند.
آرام به اهمیت توجه خانواده ها به انجام آزمایش تنبلی چشم کودکان سه تا شش سال اشاره کرد و بیان داشت: حداقل در این مدت سن سه تا شش سال ،سه بار کودکان را در این طرح مشارکت بدهند.
وی ادامه داد: هر خانواده فقط با پرداخت 40 هزار ریال می تواند کودک خود را مورد آزمایش تنبلی چشم قرار بدهد.
مدیر کل بهزیستی مازندران خاطر نشان کرد: بهترین زمان و فرصت برای جلوگیری از تنبلی چشم سنین سه تا شش سال است و در صورت شناسایی اختلال و تنبلی چشم که نیاز به عینک و جراحی باشد، تمامی خدمات درمانی به صورت رایگان از سوی بهزیستی ارایه می شود.
آرام با اشاره به اینکه طرح پیشگیری از تنبلی چشم 20 ساله شده است، گفت: از سال 74تا کنون یک میلیون و 100هزار نفر از کودکان استان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که از این تعداد 11 هزار کودک دارای اختلال بینایی شناسایی و برای درمان و پیشگیری از نابینایی وکم بینایی آنان اقدامات لازم انجام شد .
مدیر کل بهزیستی مازندران گفت: روستاهایی که فاقد مهد کودک هستند با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی یا در مراکز بهداشت و یا مسجد محل ، طرح پیشگیری از تنبلی چشم اجرا می شود.
آرام با اشاره به همکاری 50 بینا سنج و چشم پزشک با بهزیستی مازندران ، گفت: در حال حاضر سه هزارو 800نابینا تحت پوشش بهزیستی استان هستند.
وی از آغاز طرح پژوهشی مناطق شایع تنبلی چشم و دلایل آن در استان مازندران خبر داد و بیان داشت: استراتژی مهم بهزیستی گسترش خدمات پیشگیری ناهنجاری های اجتماعی ومعلولیت است.
مازندران سه میلیون و 150 هزار نفر جمعیت دارد که بیش از 100هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند.