سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

طرح جامع اسقاط خودرو و ماشین‌آلات فرسوده در مازندران آغاز شد - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح جامع اسقاط خودرو و ماشین‌آلات فرسوده در مازندران آغاز شد

مشاور خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران از اجرای طرح جامع اسقاط خودرو و ماشین‌آلات فرسوده در مازندران خبر داد.

طرح جامع اسقاط خودرو و ماشین‌آلات فرسوده در مازندران آغاز شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مسلم اکبری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مزیت‌های جایگزینی خودروهای نو به جای خودرو فرسوده جلوگیری از آسیب‌ به محیط زیست است.

وی خاطر نشان کرد: اجرای این طرح در استان مازندران می‎تواند به جلوگیری از تخریب محیط زیست شکننده این استان تبدیل شود، به این دلیل که خودروهای فرسوده با مصرف بالای سوخت و نیز عملکرد نامناسب در تبدیل سوخت به انرژی سبب تخریب محیط زیست می‎شوند.

مشاور خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران در ادامه با اشاره به دیگر مشکلاتی که خودروهای فرسوده در حوزه ترافیک ایجاد می‎کنند، گفت: افزایش خطرات تصادف از دیگر مشکلاتی است که عملکرد ضعیف سیستم ترمز آنها در برخی مواقع به عینه مشاهده شد و باعث به وجود آمدن خسارت مالی و جانی شد.

وی درباره فعالیت مرکز جامع بازیافت ماشین‌آلات و خودروی فرسوده مازندران اظهار کرد: این طرح در چهار گروه خودروهای سبک، سنگین، نیمه‌سنگین موتورهای بنزینی و ادوات کشاورزی اجرا می‌شود.

اکبری در ادامه با بیان اینکه طرح نوسازی ناوگان خودرویی کشور باعث جلوگیری از رکود صنعت خودرو و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در کشور می‌شود، افزود: در کشور ما اسقاط خودرو را جزئی از صنعت ضایعات تصور می‌کنند، در صورتی که مزیت‌های این طرح در حوزه محیط زیست و ایجاد اشتغال به نفع کشور است و طرح جایگزینی خودروهای فرسوده چندین سال در کشورهای پیشرفته در حال اجرا است.

اکبری با بیان اینکه تعیین عمر 20 ساله برای خودروها می‎تواند به ایجاد اشتغال در کشور کمک کند، گفت: با ایجاد مدت زمان مشخص برای استفاده از خودروها سبب رونق اقتصادی در زمینه تولید و کسب و کار اقشار مرتبط با این صنعت خواهیم بود.

وی با اشاره به برخی بی‌مهری‌ها در ارتباط با جلوگیری از فعالیت مرکز ضایعات خودرویی که باعث به وجود آمدن ضرر و زیان برای این واحد در استان شد، گفت: فعالیت این مرکز در استان باعث ایجاد اشتغال برای 350 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم می‎شود و این در شرایطی فعلی استان می‎تواند زمینه ساز توسعه اشتغال و گام مهمی برای رفع بیکاری در استان باشد.

مشاوره خانه، صنعت معدن و تجارت مازندران، با بیان اینکه یکی از اهداف فعالیت این مجموعه رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری در منطقه است، افزود: شرکت پاکسازان پارس پانیا با اجرای این طرح برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای ایجاد اشتغال را در دستور کار دارد، از طرفی این مجموعه در حد فاصل چهار روستا با نرخ بیکاری بالا قرار داد که فعالیت این مجموعه می‎تواند به رفع بیکاری در این روستاها موثر واقع شود.