سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

طرح تولیدی مرغداری گوشتی 60 هزار قطعه‌ای چالوس افتتاح شد - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح تولیدی مرغداری گوشتی 60 هزار قطعه‌ای چالوس افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، استاندار مازندران بعد از ظهر امروز در مراسم توسعه و افتتاح نخستین واحد مرغداری گوشتی طبقاتی روستای پردنگون مرزن‌آباد که همزمان با هفته جهاد کشاورزی بهره‌برداری شد اظهار داشت: مازندران یکی از قطب‌های تولیدی در بخش‌های کشاورزی، دامداری و مرغداری است.

ربیع فلاح جلودار خاطر‌نشان کرد: بهره‌وری از این‌گونه واحدها باید در اولویت کاری قرار گیرد و واحدهایی که از گذشته سرمایه‌گذاری شده ‌بیشتر مورد توجه است.

فلاح احداث این‌ واحدها را در اتلاف زمان و مکان اضافی موثر خواند و گفت: در گذشته این واحدها در یک طبقه ساخته می‌شد اما اکنون که در چند واحد طبقاتی شاهد افتتاح این‌گونه پروژه‌ها هستیم در حقیقت در اشغال سطوح، اتلاف انرژی، اتلاف هزینه و ... صرفه‌جویی می‌شود.

وی بیان داشت: با دقت در زنجیره تولید مرغ از ابتدا تا انتها مانند تأمین دان مرغ، جوجه، پرورش، کشتارگاه و بازار می‌توان دریافت که به‌راحتی می‌شود این پروسه زمانی را به حداقل رساند.

استاندار مازندران به مشکلات فراروی تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: چون تولیدکنندگان خطرات تولید را از ابتدا تا انتهای کار به‌جان می‌خرند بنابراین وظیفه ماست که به مجریان طرح‌هایی که به اشتغال‌زایی کمک کرده و مایحتاج مردم را تولید می‌کنند، توجه بیشتری کنیم.

وی با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در این واحد گفت: در سال‌های اخیر بخش خصوصی با کمک دولت برای صنعت طیور اقدامات شایسته‌ای انجام داده و به‌عنوان نمونه واحدی که امروز افتتاح شد با رعایت استانداردهای لازم توانسته به توفیقات مهمی در بخش کاهش مصرف سوخت و افزایش بهره‌وری دست یابد.

فلاح افزود: سایر واحدهای مرغداری‌ منطقه می‌توانند برای افزایش تولید، توان رقابت و حتی صادرات، به سمت مکانیزه شدن و الگو گرفتن از این واحد تولیدی پیش روند.

وی یادآور شد: با مکانیزه کردن این واحد، شاهد کاهش تلفات و افزایش کیفیت مرغ تولیدی هستیم و همچنین در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی می‌شود.

استاندار مازندران با بیان اینکه صادرات این‌گونه تولیدات باید به خارج از مرزها نیز صورت گیرد افزود: با وجود این‌ واحدهای تولیدی مرغ‌های گوشتی در کشور میزان تولید نیز از حد مصرف فراتر می‌رود بنابراین برای حفظ تعادل میان عرضه و تقاضا باید زمینه صادرات به خارج از کشور را نیز فراهم کنیم تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

به گزارش فارس، واحد مرغداری سه طبقه گوشتی کاویانی مرزن‌آباد در سه طبقه با  سه سالن و زیربنای یک ‌هزار و 800 متر مربع و با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان به بهره‌برداری رسید.