جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

طب سنتی در شمال گسترش می‌یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

طب سنتی در شمال گسترش می‌یابد

ابراهیم میکانیکی در حاشیه برگزاری نخستین همایش منطقه‌ای چالش‌ها و راهکارهای برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی در استان‌های شمالی کشور در دانشگاه علوم پزشکی بابل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بابل اظهار داشت: بعد از گذشت هفت سال از اجرای طرح پزشک خانواده در کشور برای توسعه و تکامل طرح نیاز به بررسی نقاط ضعف و قوت بود که در این همایش با حمایت معاونت بهداشتی سه استان گیلان، مازندران و گلستان به آن پرداخته شد.

وی افزود: طرح پزشک خانواده روستایی یکی از طرح‌های بزرگ نظام سلامت در داخل کشور  و گامی موثر در دسترسی مردم به خدمات بیشتر، ارائه خدمات دارویی تشخیصی راحت‌تر و نظام مراقبت‌های اولیه با یک کیفیت قوی‌تر به مردم است.

این مسئول تصریح کرد: در این طرح تحقیقاتی 47 شهرستان و 139 مرکز بهداشتی درمانی سه استان شمالی مورد مطالعه قرار گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: همچنین مصاحبه از 188 پزشک خانواده،560 نفر اعضای تیم سلامت در داخل مرکز، 621 بهیار، شورای بهداشتی، شورای حل اختلاف، معلم و مدیر بومی مدرسه، 959 بیمار دارنده دفترچه بیمه روستایی که از خدمات سطح یک استفاده کرده و به سطح دو ارجاع داشتند از دیگر موارد مورد مطالعه بود.

وی به اجرای طرح پزشک خانواده شهری اشاره و اظهار داشت: منابع مالی برای اجرا این طرح تامین شده تنها مسئله آگاهی دادن به مردم است، پزشکان باید آگاهی لازم را داشته و بدانند چه خدماتی باید به مردم ارائه دهند.

این مسئول عدم آگاهی جامعه را مهم‌ترین چالش در اجرای طرح پزشک خانواده دانست و گفت: تاکنون 85 درصد مردم پزشک خانواده خود را انتخاب کردند، اگر کسی پزشک خانواده خود را انتخاب نکند به ناچار مجبور خواهد بود تمام هزینه درمان را خود بپردازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل به مهم‌ترین برنامه آینده اشاره و اظهار داشت: گسترش طب سنتی که طب بومی ایران است، رقابت با دانشگاه‌های مادر به دلیل کسب رتبه تیپ یک کشور و پرداختن به دانشگاه بین المللی از مهم‌ترین برنامه پیش‌روی ما است.