سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

ضروررت جلوگیری از نابودی جنگل‌ها و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی - نمایش محتوای خبر

 

 

ضروررت جلوگیری از نابودی جنگل‌ها و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از پایگاه خبری حجت‌الاسلام ناصری نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، علی‌لاریجانی در ضیافت افطار با نمایندگان استان‌های شمالی کشور اظهار داشت: بسیاری از دغدغه‌های کنونی نمایندگان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان برای توسعه و پیشرفت خطه شمال کشور مشترک است بنابراین برای توسعه این منطقه کشور باید برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی صورت گیرد.

وی بیان داشت: برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی برای رفع مشکلات خطه شمال کشور باعث می‌شود که پیشرفت استان‌های شمالی در قالب بودجه‌های سالانه و برنامه ششم توسعه لحاظ شود.

لاریجانی تصریح کرد: احداث و تکمیل جاده‌ها، راه‌آهن و سدها از موضوعات مهم در توسعه خطه شمال کشور است که البته انجام این مهم نیاز به تأمین منابع و سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها است.

وی افزود: به نمایندگان استان‌های شمالی توصیه می‌کنم که با هماهنگی با یکدیگر و همچنین با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری موضوع تأمین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای خطه شمال را پیگیری کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: برای سرمایه‌گذاری در شمال کشور می‌توان از منابع صندوق توسعه ملی در قالب بخش خصوصی استفاده کرد البته انجام این مهم مستلزم ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری مطلوب به وسیله مسئولان استان‌های گیلان، مازندران و گلستان است.

لاریجانی افزود: مسئولان استان‌های شمالی کشور با معرفی استعدادهای این مناطق باید از ظرفیت متمولین این استان‌ها در جهت سرمایه‌گذاری استفاده کنند تا مشکلات مناطق شمالی حل شود.

وی ادامه داد: مشکلات خطه شمال نیاز به آسیب‎شناسی و کارشناسی دارد به طور مثال امحاء زباله‌های مناطق شمالی یکی از اولویت‌های جدی برای جلوگیری از افزایش آلودگی زیست محیطی این مناطق است که البته در این زمینه باید با فراکسیون محیط زیست مجلس هماهنگی‌هایی انجام شود.

لاریجانی گفت: یکی از اولویت‌های فعلی استان‌های شمالی کشور بحث جلوگیری از نابودی جنگل‌های این مناطق است و حتی باید به جنگل‌ها دوره تنفس داد که از تخریب بیش از حد در امان باشد.

وی افزود: بحث ساخت ویلا و جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی نیز در توسعه استان‌های شمالی کشور باید بررسی شود البته این حرف به این معنی نیست که به کسی اجازه ساخت ویلا نداد بلکه باید نگذاشت که در زمین‌های شالیکاری و برنج ویلا ساخته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای توسعه راه‌آهن شهرهای شمالی کشور می‌توان از موضوع فاینانس استفاده کرد اما نکته مهم در توسعه خطه شمال برنامه‌ریزی و مشخص کردن اولویت‌های کاری است.