رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

ضرورت سازش با تغییرات اقلیمی در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت سازش با تغییرات اقلیمی در کشور

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: در سال‌های گذشته اعلام شده در آینده بحث تغییر اقلیم اتفاق می‌افتد ولی در حال حاضر ثابت شده که در این شرایط زمانی، تغییر اقلیم رخ داده است.

ضرورت سازش با تغییرات اقلیمی در کشور

نوربخش داداشی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اشاره به رکوردشکنی گرمای هوای مازندران در اردیبهشت ماه، اظهار کرد: به‌طوری‌که گرم‌ترین دمای هوای اردیبهشت در کل دوره آماری ساری 37، بابلسر 35، قائمشهر37، دشت‌ناز 37، گلوگاه 35، بندر امیرآباد 30 و آمل 35بوده که روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه امسال به 40، 39،39، 40، 36، 32 و 38 درجه رسید.

وی با اشاره به اینکه دلیل این گرما به بحث تغییر اقلیم برمی‌گردد که اتفاق‌های جوی بسیاری را در سال‌های اخیر شاهد هستیم، گفت: به‌عنوان مثال در زمستان سال گذشته گرمای بی‌سابقه و در فصل بهار گرما و بارش‌های بی‌سابقه داریم که این موضوع ازجمله تغییرات اقلیمی است که رخ می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اعلام اینکه شعار جهانی امسال داغ‌تر، خشک‌تر و بارش‌های سیل‌آسا نامگذاری شده و میانگین دمایی نیز افزایش پیدا می‌کند، اظهار کرد: برای بهار امسال میانگین دما از حد خود بالاتر رفته و بارش نیز در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود، اما توزیع زمانی و مکانی بارش مناسب نیست و با توجه به موضوع تغییر اقلیم شاهد تغییرات بسیاری هستیم به این معنا که در زمستان گذشته شاهد گرمای بی‌سابقه بودیم و در تابستان امسال نیز اتفاقات حداکثری را با توجه به شرایط اقلیمی داریم.

داداشی بیان کرد: با توجه به اینکه تغییر اقلیم رخ داده و منتظر این نیستیم در آینده با تغییر اقلیم مواجه شویم و نشانه‌های آن نیز رخ‌دادهای جوی ازجمله افزایش دما، بارش‌های سیل‌آسا و وزش بادهای اینچنینی است.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان با تغییر اقلیم مقابله کرد، گفت: با توجه به بحث اقلیم برای صرفه‌جویی و حفظ منابع آب، حفظ منابع‌طبیعی و محیط‌زیست برنامه‌ریزی کرده و با تغییر اقلیم سازگار شویم.

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه دخالت انسان موجب شده که در دهه‌های گذشته شاهد این رخ‌داد باشیم، اظهار کرد: در سال‌های گذشته اعلام شده در آینده بحث تغییر اقلیم اتفاق می‌افتد ولی در حال حاضر ثابت شده که در این شرایط زمانی، تغییر اقلیم رخ داده است.

این مسئول در پایان گفت: روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ماه امسال هوای استان صاف و نیمه‌ابری و در ارتفاعات با احتمال وزش باد گرم پیش‌بینی می‌شود.