جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

ضرورت توجه به مناسب‌سازی معابر برای معلولان در چالوس - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت توجه به مناسب‌سازی معابر برای معلولان در چالوس

زهرا یحیی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس اظهار داشت: با توجه به‌اینکه  ایجاد سطح شیبدار در ورودی ادارات برای سالمندان و معلولان ضروری به‌نظر می‌رسد اداره بهزیستی شهرستان چالوس تصمیم گرفت تا جلسات مختلفی را با مدیران و نمایندگان ادارات برای مناسب‌سازی ورودی ادارات در نظر بگیرند.

وی تصریح کرد: نتیجه و خروجی این جلسات نیز به این‌صورت بود که شهرداری و شورای اسلامی شهر موظف شد تا در پایان کار و صدور مجوز احداث ساختمان  ضوابط مناسب‌سازی را در تمام ساخت‌وسازها اعمال کند.

یحیی‌پور خاطر‌نشان کرد: : باید شرایط در جامعه طوری پیش رود که معلولان و جانبازان نیز همانند مردم و شهروندان عادی از امکانات بهره‌مند شوند.

وی اهداف اساسی بهزیستی را توانمندسازی مددجویان و موضوع مقابله با آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و افزود: سازمان بهزیستی مهم‌ترین و محوری‌ترین سازمان حمایتی کشور است و این سازمان افراد آسیب‌دیده را از بدو تولد تا دوران سالمندی مورد توجه و تحت پوشش و حمایت خود قرار داده است، بنابراین مسئولیت این سازمان بسیار سنگین و خطیر است.

این مسئول به کارگاه‌های آموزشی و مراکز مشاوره در این نهاد اشاره کرد و افزود: از آنجایی‌که آموزش در توانمندی افراد نقش مهمی دارد، اداره بهزیستی نیز  آموزش‌هایی در قالب کارگاه‌های آموزشی را با عنوان مداخله در زمان ازدواج را برگزار می‌کند و از طریق ارائه ‌CD‌ و کتاب‌های آموزشی زمینه‌های شناخت بهتر را برای افراد فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: این‌گونه کارگاه‌ها به فرد کمک می‌کند که با دید باز وارد زندگی مشترک شوند و آمار طلاق هم کاهش می‌یابد.

یحیی‌پور اذعان داشت: در تربیت فرزندان نیز این آموزش‌ها می‌تواند سبب توانمندی فرزندان در زندگی آینده آنها شود تا در مواجه با مشکلات زندگی دچار آسیب‌های اجتماعی نشوند.

وی ادامه داد: برگزاری کارگاه‌هایی برای آموزش خانواده‌ها در زمینه فرهنگسازی در استفاده درست از ماهواره‌‌ها، شبکه‌های اجتماعی، همچنین آموزش‌هایی برای کراگران و کارفرمایان شرکت‌ها، برای زوج‌های جوان و آموزش در مدارس برای آشنایی خانواده‌ها در برخورد با فرزندان نیز از دیگر عملکردهای بهزیستی در قالب آموزش همگانی می‌باشد.

رئیس اداره بهزیستی چالوس با تأکید بر اینکه رویکرد بهزیستی، پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی است، عنوان‌کرد: توانمندی در زمینه مسکن، اشتغال و حمایت‌های معیشتی و اجتماعی مددجویان این سازمان در اولویت کاری ما قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه مهدکودک‌ها به عنوان متولی اصلی تا قبل از پیش دبستان تحت اداره بهزیستی قرار دارد، گفت: برای پیشگیری از کاهش سرقت و آموزش حقوق مالکانه به کودکان آموزش در مهدکودک‌ها را نیز در دستور کار خود قرار دادیم.

یحیی‌پور در پایان با بیان اینکه باید بحث سهمیه معلولان در سازمان‌ها مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: در این راستا اداره بهزیستی شهرستان چالوس اقدام به‌کارگیری از معلولان در این اداره کرده است و ضروری است تا در این زمینه ادارات و نهادهای شهرستان نیز  باید با توجه به تحصیلات معلولان برای آنان سهمیه اختصاص دهند.

{jcomments off}