رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

ضرورت تقویت خود‌باوری در بیماران روان‌پزشکی - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت تقویت خود‌باوری در بیماران روان‌پزشکی

مدیر شبکه بهداشت و درمان چالوس با تأکید بر اینکه خود‌باوری، اعتماد به‌نفس و امید سه کلید در درمان بیماری‌های روان‌پزشکی است، گفت: این بیماران نیازمند حمایت و مراقبت از سوی خانواده هستند.

ضرورت تقویت خود‌باوری در بیماران روان‌پزشکی

حدیث گردکلی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس با اشاره به اینکه 10 اکتبر مصادف با 19 مهر‌ ماه از طرف فدراسیون جهانی بهداشت روان(WFMH) به‌عنوان «روز جهانی بهداشت روان» نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: در ایران هفته پایانی مهر‌ماه (24 تا 30 مهر) به نام هفته بهداشت روان نام‌گذاری شده است و عمده‌ترین هدف در این هفته ارتقا و افزایش آگاهی، تغییر و اصلاح نگرش مردم نسبت به مسائل بهداشت روان است.

وی به جایگاه و اهمیت سلامت روان در جامعه اشاره کرد و افزود: سلامت روان فقط به‌مفهوم نداشتن بیماری روانی نیست، بلکه حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی‌های خود را می‌شناسد و قادر است با استرس‌های زندگی مقابله کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس  با تأکید بر اینکه فرد با داشتن سلامت روان می‌تواند فعالیت‌های شغلی، خانوادگی، اجتماعی یا تحصیلی خود را به‌خوبی انجام داده و روابط اجتماعی خوبی با دیگران برقرار کند، تصریح کرد: سلامت روان به‌همه افراد مربوط بوده و مختص کسانی نیست که از اختلالات روانی رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه پیشگیری از اختلالات روانی و حفظ سلامت روان افراد جامعه عمده‌ترین هدف برنامه ادغام سلامت روان است، خاطر‌ نشان کرد: ارتقا سلامت روان فرایندی‌ است که مردم را قادر می‌کند تا کنترل بیشتری بر سلامت خویش داشته و کیفیت زندگی خود را بالا ببرند تا فرصت‌هایی را برای سالم‌تر زیستن به‌دست بیاورند.

گردکلی به فاکتورهایی که در سلامت روان افراد نقش مؤثری دارد اشاره کرد و گفت: عوامل اجتماعی مانند تغذیه مناسب، ورزش، عدم مصرف سیگار و مواد مخدر، اجتناب از رفتارهای جنسی پرخطر، روابط اجتماعی کافی و سالم و شغل مناسب می‌تواند در حفظ سلامت روان افراد نقش به‌سزایی ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه اختلالات روانی تأثیر قابل توجهی بر فرد، خانواده وی و افراد جامعه تاثیر دارد، یادآور شد: در بیشتر موارد علاوه بر رنج و محدودیت‌هایی که اختلالات روانی برای فرد ایجاد می‌کند، در فعالیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای خود نیز به علت اَنگ بیماری روانی دچار تبعیض‌هایی می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس با تأکید بر اینکه تأثیر اختلالات روانی روی جامعه به‌لحاظ نیاز به‌مراقبت از بیماران بسیار مهم است، خاطر‌نشان کرد: سال‌های از دست رفته عمر به‌علت مرگ و ناتوانی‌های ناشی از اختلالات روانی رقم بالایی را به‌خود اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه افراد خانواده بیماران روانی در واقع نخستین مراقبان آنها هستند، افزود: مسائلی مانند حمایت‌های فیزیکی تا بار سنگین هزینه‌های درمان و مراقبت از بیماران به‌عهده آنها بوده که این امر فشار زیادی را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند.

گردکلی در ادامه با اشاره به‌شعار منتخب سال 2016 روز جهانی سلامت روان و اسامی روزهای این هفته بیان کرد:  امسال شعار روز جهانی سلامت روان با عنوان حفظ منزلت انسانی در سلامت روان، کمک‌های اولیه روان‌شناختی و سلامت روان برای همه نامگذاری شد.

وی با بیان اینکه اسامی روزهای هفته سلامت روان نیز به‌صورت نمادین با عناوینی مانند سلامت روان در حوادث و بلایا، سلامت روان افراد آسیب‌پذیر در بحران و نقش همکاری بین بخشی در حفظ سلامت روان در حوادث بلایا لقب یافت، اظهار کرد: در هفته سلامت امسال روزهای این هفته با دیگر عناوینی مانند نقش متخصصان سلامت روان در حوادث و بلایا، نقش مشارکت عمومی در حوادث بلایا، رسانه و سلامت روان در حوادث و بلایا و سلامت روان دانش‌آموزان در حوادث و بلایا مزین شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس ایران را یکی از 10 کشور نخست بلا‌خیز دنیا دانست و خاطر‌نشان کرد: کشور ما در زمینه وقوع زلزله در بین پنج کشور نخست دنیا قرار دارد که این امر آگاهی از مسائل بهداشت روان که متعاقب بلایا برای افراد اعم از خردسال و بزرگ‌سال به‌وجود می‌آید را طلب می‌کند.

وی شیوه برخورد و مداخله در رابطه با این واکنش‌ها را برای تمامی متخصصان بهداشت روان و دست‌اندرکاران سلامت جامعه ضروری خواند و تأکید کرد: پژوهش‌های انجام شده در رابطه با اختلالات روانی متعاقب بلایا در ایران اندک بوده و نتایج آنها دورنمایی از آسیب‌های شایع و نیازهای بازماندگان را به‌ما می‌دهند.

گردکلی با بیان اینکه ضرورت اقدامات بهداشت روان در بین امدادهای ارسالی به مناطق فاجعه‌زده مشخص می‌شود تصریح کرد: نتایج حاصل از اقدامات مشاوره گروهی به‌دنبال سوانح در سایر کشورها، کاهش عوارض بعدی ناشی از فاجعه را نشان می‌دهد چرا که چنین اقداماتی نه تنها به ارتقای سلامت روان بازماندگان کمک می‌کند بلکه از همین راه نقشی مثبت در کاهش مشکلات جسمانی وسایکو سوماتیک که در دوران پس از سانحه افزایش می‌یابند نیز ایفا می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به پیام‌های هفته سلامت روان با موضوع حفظ کرامت انسانی متذکر شد: در این‌زمینه نباید افراد مبتلا به اختلالات روان‌پزشکی را طرد کرده و یا آنها را مورد تمسخر قرار دارد بلکه باید در کنارشان قرار گرفت و از آنها حمایت کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس با بیان اینکه افراد مبتلا به اختلالات روان‌پزشکی نیازمند حمایت و مراقبت از سوی خانواده هستند، تصریح کرد: باید به این افراد احترام گذاشت و با رعایت حقوق انسانی آنها تلاش کرد تا اَنگ بیمار روانی را در جامعه از بین برد.

وی با تأکید بر اینکه بیمار روانی قبل از اینکه یک بیمار‌ باشد یک انسان بوده و از حقوق انسانی برابر با تمام افراد جامعه برخوردار است، متذکر شد: باید به بیماران روانی احترام گذاشته و با پرهیز از بدرفتاری مانع ترس آنها از شناخته شدن به‌عنوان "بیمار روانی" در مراجعه به‌موقع به پزشک شده تا به‌توان از مزمن شدن بیماری، تأخیر در بهبود و عوارض جبران‌ناپذیر این مسأله را کم کرد.

گردکلی با بیان اینکه برچسب "بیمار روانی" سبب ایجاد تبعیض، پیش‌داوری غیرموجه از سوی دیگران و سرانجام انزوا و محرومیت از حقوق اجتماعی می‌شود، تصریح کرد:  باید با بیماران مبتلا به اختلالات روان‌پزشکی و خانواده آنان مانند سایر بیماران همدلی کرد و با توجه به اینکه این افراد در جمع خانواده از حمایت‌های عاطفی بیشتری برخوردار هستند باید زمینه را برای بهبود سریع‌تر بیماری فراهم کرد تا عوارض ناشی از آن نیز کاهش یابد. 

وی با اشاره به اینکه بستری کردن بیماران روان‌پزشکی در بیمارستان‌های عمومی در مقایسه با بیمارستان‌های خاص بازگشت به‌وضعیت نرمال و حضور فعال در جامعه را تسهیل می‌کند، خاطر‌نشان کرد: باید بیماری روانی، عصبی را مانند بیماری جسم، جدی گرفته و با شناخت به‌موقع این بیماری‌ها و درمان به‌هنگام آن از اُفت عملکرد و پیشرفت بیماری پیش‌گیری کرد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس در پایان با تأکید بر اینکه خود‌باوری، اعتماد به‌نفس و امید سه کلید در درمان بیماری‌های مزمن هستند، گفت: بیماران روان‌پزشکی نیازمند حمایت و مراقبت از سوی خانواده بوده و داروهای آنها نیز با نظر متخصص مربوطه تجویز می‌شود.