سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

ضرورت ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی در مازندران/ تأثیر زیرساخت‌های ترافیکی در بروز رفتارهای صحیح - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی در مازندران/ تأثیر زیرساخت‌های ترافیکی در بروز رفتارهای صحیح

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران بر ضرورت ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی در مازندران و تأثیر زیرساخت‌های ترافیکی در بروز رفتارهای صحیح تأکید کرد.

ضرورت ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی در مازندران/ تأثیر زیرساخت‌های ترافیکی در بروز رفتارهای صحیح

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، در بسیاری از جوامع  وقتی در مکان عمومی و ترافیک مشاجره‌ای بین افراد به‌وجود بیاید، یکی از طرفین دعوا محل را ترک گفته، سوار اتومبیلش شده و به‌آرامی با خارج شدن از مکانی که در آن تنش به‌وجود آمده، برای به فراموشی سپردن آن رویداد، مسافتی را طی کرده و از محلی که استرس برایش ایجاد شده بود، فاصله می‌گیرد، او به‌دور از هرگونه هیاهو و نگرش منفی از طی مسافت با اتومبیل خود نهایت لذت را می‌برد تا به آرامش لازم برسد.

او در طول مسیر، آرامش به‌دست آمده را به دیگر کاربران ترافیک نیز که در مجاورت او مسیر را به‌صورت پیاده یا سواره می‌پیمایند منتقل می‌کند، سپس با آرامش به مکان قبلی بازمی‌گردد.

در ایران زمانی که برخورد تندی پیش آمد، فرد با عصبانیت زیاد از محل رویداد خارج می‌شود و سوار اتومبیلی که هیچ دفاعی از خود ندارد شده، آن را تنها محل تلافی و تخلیه هیجانات درونی و فشار روانی وارد شده به‌خود دانسته با یک تیک‌آف، پا را روی پدال گاز می‌گذارد و هیچ حق و حقوقی را برای دیگر افرادی که با آنها مواجه می‌شود، قائل نشده و به‌نوعی همه آنها را در اضطراب و ناراحتی خود شریک می‌داند.

این فرد عصبانی، دیگران را نیز وارد ماجرا کرده و خشونت و ناراحتی خود را با رفتارهای غیرمنطقی و خطرآفرین مانند لایی‌کشی، بوق زدن‌های مکرر، کوبیدن روی فرمان، چراغ دادن به وسایل نقلیه جلویی، سبقت خطرناک و غیرمجاز، تجاوز به چپ و ... به دیگر افراد جامعه انتقال می‌دهد و هرگز فکر نمی‌کند که آیا با این روش به مقصد می‌رسد یا خیر.

این فرد عصبانی فکر می‌کند که در این حالت مجاز است تا هیجانات درونی خود را بروز داده و سبقت گرفتن و انجام دیگر تخلفات ترافیکی نیز آزاد است و حتی این موضوع را برای خود و دیگران توجیه می‌کند!

* مقررات رفت و آمد از نیازهای روزانه افراد جامعه است

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران می‌گوید: در اجتماع برای زندگی مسالمت‌آمیز، یک‌سری قوانین تدوین شد که باید به‌اجرا درآید، مقررات رفت و آمد نیز به‌عنوان یکی از نیازهای روزانه همه افراد جامعه، برای عموم بدون در نظر گرفتن سمت، حرفه و جایگاه اجتماعی افراد اعمال می‌شود.

سید مرتضی موسوی معتقد است، شهروندان برای رسیدن به مقصد چه به‌صورت پیاده یا سواره، باید از یک‌سری قوانین و قواعد پیروی کنند تا سرانجام با سلامت مسیر را بپیمایند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مقوله برای یک منش و رفتار صحیح و عاقلانه، مشارکت همه به‌ویژه شهروندان با توجه به فراوانی جمعیت و پذیرش فرهنگ رفتارهای هنجار ترافیکی جامعه است، زیرا در اجتماع افرادی هستند که حتی یک‌بار تخلف ترافیکی نداشته و متحمل جریمه نشدند، تصادفی نکردند و اصولاً به اخلاقیات پای‌بند هستند.

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران بیان کرد: به دنبال اخلاق رانندگی هستیم که بهینه شده و مقررات ترافیکی از سوی همگان رعایت شود.

* تأثیر زیرساخت‌های ترافیکی در بروز رفتارهای ترافیکی

وی با بیان ضرورت ایجاد زیرساخت‌ها در مازندران خاطرنشان کرد: زمانی که می‌گوییم «اینجا پارک و توقف نکنید»، نخستین چیزی که به ذهن فرد می‌رسد، این است که پس کجا پارک کنم؟ لذا بحث زیرساخت‌ها آن‌قدر مهم است که هرچه محکم‌تر، باصلابت‌تر و ایمن و وسیع‌تر باشند، در حوادث و رفتارهای ترافیکی و ایجاد تغییر، پذیرش مطلب و تبدیل به فرهنگ‌های ناب تأثیرگذارتر است.

موسوی تصریح کرد: اگر به زیرساخت‌ها اندیشیده نشود، اگر حجم تردد با مسیر عبور تناسب و توازن نداشته باشد، به‌یقین لجاجت در جامعه افزایش یافته و تنگناها و دلخوری‌های اجتماعی خود را در خیابان نمایان می‌سازد و مجبوریم که پرخاشگری و نداشتن سعه‌صدر را در جامعه ببینیم، تیک‌آف کردن، بوق‌زدن‌های مکرر، کوبیدن روی فرمان، رفتارهایی که تحمل و آستانه صبر افراد قادر به کنترل نبوده و با کوچک‌ترین موضوع در قالب نزاع‌های خیابانی در زمان راندن خودرو بروز می‌کند.

رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران با بیان اینکه گاهی این رفتارها به درگیری خیابانی، انسداد راه و انتقال این تجربه تلخ به اجتماع منجر می‌شود، گفت: فرزندان تماشاگر این صحنه‌ها هستند و به نسل آینده، ناخودآگاه سمت و سو داده می‌شود، از همین طریق از گروه دیگری از افراد جامعه که آنها نیز در امور و مسائل ترافیکی مسؤول و سهیم هستند باید کمک بگیریم.

وی در پایان  گفت: مشاوران، روا‌نشناسان، جامعه‌شناسان، اهالی رسانه و اهل قلم باید به کمک بشتابند و با ترویج فرهنگ صحیح ترافیکی، پلیس راهور را یاری برسانند، متخلفان هم بدانند که پلیس هرگز به اعمال خلاف قانون آنها لبخند نمی‌زند.