جهش تولید | چهارشنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۹

ضرورت بازسازی بنای 800 ساله بقعه متبرکه امامزاده تیشر - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت بازسازی بنای 800 ساله بقعه متبرکه امامزاده تیشر

کارشناس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به بافت معماری ویژه بقعه متبرکه امامزاده تیشر این استان، گفت: باید برای بازسازی و احیای آن اقدام قانونی صورت گیرد.

ضرورت بازسازی بنای 800 ساله بقعه متبرکه امامزاده تیشر

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بهشهر، محمد دهشت در بازدید از امامزاده امامزاده عیدالله تشر یانسر به همراه اعضای شورای اسلامی روستای یانسر هزارجریب اظهار کرد: بافت معماری خاص و کم‌نظیر این امامزاده در هیچ جای مازندران دیده نشده و میراثی بسیار ارزشمندی است که باید برای بازسازی و احیای آن اقدام قانونی صورت گیرد.

وی که از دیدن این بنای تاریخی بیش از 800 ساله شگفت‌زده شده بود، تصریح کرد: طراحی برای بازسازی، مرمت و توسعه این بنا تاریخی در سه طبقه پلان انجام می‌شود.

ناظر تعمیر عمارت شهریاری روستای یانسر با تشکر از توجه و حساسیت اعضای شورای اسلامی روستای یانسر خاطرنشان کرد: پیگیری‌های لازم برای تامین و تخصیص اعتبار از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهشهر و استان مازندران برای امامزاده عبدالله تیشر انجام می‌دهد.

محمدرضا رجایی رئیس شورای اسلامی روستای یانسر نیز از توجه میراث فرهنگی مازندران و شهرستان بهشهر به حفظ آثار تاریخی هزارجریب و به ویژه یانسر تشکر کرد و گفت: روستای یانسر با ویژگی‌های خاص تاریخی و بنای‌های با ارزش مسکونی و امکان مذهبی مانند امامزاده عبدالله تشر، آرامگاه امامزاده محمد خوش‌انگور (از نوادگان امام موسی کاظم(ع)) و عمارت‌های شهریاری و مناظر طبیعی می‌تواند مکان‌های مناسب برای جذب گردشگران باشد.

وی اظهار کرد: حفظ آثار تاریخی و مذهبی برای انتقال فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به نسل جوان امر ضروری است.

رجایی ادامه داد: شورای اسلامی روستای یانسر پیگیری‌های لازم برای تحقق این مهم و جذب اعتبارات دولتی اقدام می‌کند.

رئیس شورای اسلامی روستای یانسر در ادامه یادآور شد: این بنای تاریخی تمام قواعد علمی پدافند غیرعامل رعایت و اجرا شده است.

وی ادامه داد: اگر در طی سالیان گذشته به دست افراد ناآگاه، بعضا سودجو و مخرب تخریب نمی‌شد قرن‌های متمادی هیچ آسیبی به آن نمی‌رسید.

رجایی خاطرنشان کرد: این مکان منحصر به‌فرد می تواند در صورت احیا منبع درآمد در حوزه گردشگری، مطالعات و تحقیقات تاریخی و علمی قرار گیرد.