سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

ضرورت آمادگی مقابله با خشکسالی احتمالی در شالیزارها - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت آمادگی مقابله با خشکسالی احتمالی در شالیزارها

غلام‌رضا قنبری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بهشهر، اظهار کرد: امسال 13 هزار هکتار از اراضی شالیزاری این شهرستان زیر کشت رفت و نخستین نشای شالی 23 فروردین در رستم‌کلا انجام شد.

وی با اشاره به مشکل تامین کود شیمیایی در سال‌های قبل، افزود: امسال، این مشکل حل شد و کود شیمیایی به وفور وجود دارد.

دبیر کارگروه توسعه کشاورزی شهرستان بهشهر، یکی از مشکلات شالیکاران در سال زراعی جدید را، کمبود سوخت موتور‌آلات عنوان و تصریح کرد: در سه ماهه نخست سال گذشته، 4 میلیون لیتر نفت‌‌وگاز را یک‌جا تحویل گرفتیم، اما امسال فقط برای فروردین، 700هزار لیتر اختصاص دادند که اگر همین میزان برای اردیبهشت و خرداد لحاظ شود، تقریباً نصف میزان دریافتی سال گذشته است، و پاسخگوی نیاز کشاورزان نیست.

وی همچنین از فراوانی بذر اصلاح‌شده در سال‌جاری و استقبال کشاورزان از کشت ارقام پرمحصول برنج خبر داد.

رئیس جهادکشاورزی شهرستان بهشهر، در ادامه با اشاره به وضعیت جوی سال جدید، افزود: اگر وضع به همین منوال باشد، احتمال خشکسالی داریم و ضرورت دارد برای مقابله با خشکسالی آماده باشیم.

وی بیان داشت: ذخیره‌سازی آب در حدود یک‌هزار و 400 هکتار از آب‌بندان‌ها، اجرای مکانیزاسیون، و در حال انجام ‌بودن تجهیز و یکپارچه‌سازی 5 هزار هکتار از اراضی شالیزاری، بتونی‌کردن کانال‌های هدایت آب برای جلوگیری از هدررفت آب، احداث استخرهای پلی‌اتیلن همچنین بهسازی چشمه‌ها  و سردهنه‌های زراعی، از جمله فعالیت‌های ادامه‌دارِ بهره‌برداران برای مقابله با خشکسالی احتمالی در فصل کاشت و داشت شالیزارها است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان بهشهر، مهم‌ترین ارقام برنج تولیدی در بهشهر را شامل طارم محلی، ارقام پرمحصول مانند شیرودی، فجر و ندا، برشمرد و افزود: 65 درصد آن از ارقام پرمحصول و بقیه طارم است.

وی در پایان، تعداد بهره‌برداران برنج در بهشهر را حدود 3 هزار و 700 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد، 200 بهره‌بردار در منطقه کوهستانیِ«یانه‌سر» هستند.

به گزارش فارس، در شهرستان بهشهر، 67هزار هکتار اراضی زراعی و باغی ا‌ست، که توسط 16هزار و 400 خانوار، بهره‌برداری می‌شود.

45 درصد تولیدات گندم، جو و کلزا، و حدود 12 درصد محصولات زراعی، باغی و دامی استان مازندران، در شهرستان بهشهر(رستمکلا، بهشهر، خلیل‌شهر، چهارقلعه و عبدالملکی)، تولید می‌شود.