جهش تولید | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹

صید یکهزار و 128تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل مازندرانی خزر - نمایش محتوای خبر

 

 

صید یکهزار و 128تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل مازندرانی خزر

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران گفت: از آغاز فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر تاکنون (هفدهم مهر تا سی ام دی ) یکهزارو 128تن انواع ماهی در سواحل استان صید شده است.

صید یکهزار و 128تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل مازندرانی خزر

عباسعلی شیخ تبار روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین صید مربوط به 760تن ماهی کفال و 314تن ماهی سفید و مابقی از سایر گونه ها است.
وی ارزش ماهیان صید شده را 27میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به وضعیت آب و هوایی ، تلاش صیادان در پهن کردن تورهای ماهیگیری نیز بیشتر شده است.
فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر در سواحل 338 کیلومتری مازندران همه ساله ازنیمه دوم مهرماه آغاز و تا دهه دوم فروردین سال بعد ادامه دارد.
شیلات مازندران متوسط قیمت انواع ماهی دریایی فصل صید امسال را در هر کیلو با وزن بیش از 900گرم را در بازار ماهی فروشی استان 25هزار تومان اعلام کرد.
مازندران 4هزارو 200ماهیگیر در قالب 53شرکت تعاونی پره دارد.
کاهش 90درصدی صید ماهی کپور دریایی در مازندران
معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات مازندران مقدار صید ماهی کپور دریایی از آغاز فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر تاکنون را کمتر از یک تن اعلام کرد و گفت: سال پیش در همین مدت ،حدود 11تن از این نوع ماهی صید شده بود.
شیخ تبار دلیل اصلی کاهش این نوع ماهی را از بین رفتن چراگاه و زاد ولد طبیعی ماهی کپور در سواحل شرقی دریای خزر اعلام کرد و افزود :سواحل شرقی دریای خزر به ویژه منطقه میانکاله محل رشد و نمو ماهیان کپور است.
وی اظهار داشت:همچنین به دلیل افزایش صید قاچاق و غیر قانونی در این منطقه و وضعیت وخیم رودخانه های منتهی به سواحل شرقی دریای خزر به عنوان محل اصلی تکثیر طبیعی ،نسل این گونه مهم ماهی در فهرست گونه های به شدت در معرض خطر قرار گرفته است.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران به تکثیر طبیعی ماهی کپور به روش شیل گذاری (رها کردن ماهیان مولد در مناطق مشخصی از رودخانه های شیلاتی) به تعداد 2میلیون قطعه در 2 رودخانه چنم میاندرود و لاریم جویبار در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه امسال گرفتن ماهی مولد کپور نیز به شدت کاهش یافته است، به نظر می رسد نتوانیم شیل گذاری را انجام بدهیم.
وی ارزش ماهی کپور دریایی را به نسبت ماهی سفید بیشتر دانست و گفت: قیمت هر کیلو ماهی کپور دریایی 30 تا 35هزار تومان است.
کپور در آب های ساحلی دریای خزر و مرداب های کنار دریا زندگی می کند . این ماهی اغلب به علت حرکت در گل و لای کف رودخانه یا مرداب و تغذیه از گیاهان چنین محیطی بوی گل و لای می دهد. ماهی کپور، دوکی شکل و پهن است و رنگ آن طلایی مایل به قهوه ای با فلس های درشت است.